Letnie Igrzyska Olimpijskie to niezwykłe wydarzenie sportowe, w którym biorą udział najlepsi zawodnicy z całego świata. Nic dziwnego, że ich rozgrywki mogą wprowadzać w zachwyt. Zobacz, jak to wygląda w praktyce i poznaj emocjonujące momenty z olimpijskich turniejów tenisowych

Historia tenisa na igrzyskach

Historia tenisa na letnich igrzyskach olimpijskich sięga pierwszej edycji tego konkursu. Tenis pojawił się na I nowożytnych Igrzyskach w Atenach, na stałe został włączony jednak dopiero w 1988 roku. Wcześniej był wykorzystywany jako dyscyplina pokazowa, jak na przykład w 1968 roku w Meksyku czy w 1984 w Los Angeles. Mecze tenisowe na igrzyskach rozgrywane są w pięciu kategoriach – gra pojedyncza mężczyzn oraz kobiet, gra podwójna mężczyzn i kobiet oraz gra mieszana.

Najlepsi tenisiści olimpijscy 

Na przestrzeni lat w konkursie wzięło udział wiele gwiazd tenisa. Pierwszą wygraną w tej dyscyplinie zdobyli John Pius Boland i Charlotte Cooper, pochodzący z Wielkiej Brytanii. Charlotte Cooper była pierwszą kobietą, która zdobyła medal olimpijski. Co ciekawe, w niektórych rozgrywkach, tak jak podczas igrzysk w 1904 roku w St. Louis, nierozegrany został mecz o przyznanie brązowego medalu. W przypadku tego konkursu nie brakuje ciekawych historii. Jedną z nich jest starcie Reggie’go i Hugh Doherty. Byli braćmi i obydwaj mieli wiele osiągnięć w tenisie. Kiedy byli zmuszeni stanąć naprzeciw siebie jako przeciwnicy, jeden z braci, Reggie, oddał zwycięstwo walkowerem. Podczas kolejnych, jednych z pierwszych rozgrywek, w Londynie oraz Sztokholmie, medale przyznawano osobno za mecze rozgrywane na zewnątrz i w środku, traktując je jako osobne kategorie.

Jeśli chodzi o tenis kobiet, zdecydowanie interesującą sytuacją był mecz podczas igrzysk w Barcelonie, kiedy rywalizowały ze sobą ceniona Steffi Graf, która miała na koncie wiele wygranych oraz debiutująca Jennifer Capriati, mająca wówczas dopiero 16 lat. Jennifer udało się pokonać legendę tenisa. Podczas zawodów w Atlancie, w 1996 roku, złoty medal otrzymał Andre Agassi. To wyjątkowy tenisista, który jako jedyny zdobył zwycięstwo i w igrzyskach, i we wszystkich turniejach wielkoszlemowych. W 1988 roku w igrzyskach uczestniczył pierwszy Polak, Wojciech Kowalski, który dotarł do I rundy turnieju singlowego. Olimpijscy zawodnicy, tak jak każdy, zaczynali od zera. Dopiero po latach praktyki i doskonalenia swoich umiejętności, byli w stanie dojść do poziomu, który reprezentują na tak dużych konkursach. Jeśli i ty marzysz o wielkim sukcesie w tenisie, koniecznie powinieneś skupić na ćwiczeniach. Akademia Tenisa Poznań oferuje niezwykle kompleksową ofertę zajęć, dzięki którym możesz stać się lepszym tenisistą. To jedna z najlepszych opcji, jeśli chodzi o tenis Poznań.

Tenis już od dawna obecny jest w programie Letnich Igrzysk Olimpijskich. Śledząc jego historię i wyniki tenisowych zawodów olimpijskich, nie można nie zauważyć niezwykłych osiągnięć wielu zawodników. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą dyscypliną, bez wątpienia będzie to źródło inspiracji i motywacji.