Roger Federer uznawany jest za najlepszego tenisistę w historii. Urodził się 8 sierpnia 1981 roku w Bazylei, w Szwajcarii. Grać zaczął w wieku 8 lat. Jego rodzice nie namawiali go do tego, wręcz przeciwnie.

Od 10 do 14 roku życia, Roger spędzał więcej czasu ze swoim trenerem Carterem niż z własnymi rodzicami. Carter nauczył go idealnej techniki uderzeń z głębi kortu oraz serwisu. Roger był niezwykle pilnym i ambitnym uczniem. Trener rozmawiał z nim często na temat mentalnej strony gry- strategii i psychologii, a także o znaczącej roli pozostawania grzecznym, kulturalnym i panującym nad swoimi emocjami.

W roku 1999 Federer dotarł do półfinału turnieju w Wiedniu. Rok później zanotował dwa ćwierćfinały (Londyn, Halle), dwa półfinały (Kopenhaga, Wiedeń) oraz dwa finały (Marsylia, Bazylea), jednak żadnego z nich nie wygrał. Rok 2001 był dla Federera bardziej łaskawy, wygrał on bowiem swój pierwszy zawodowy turniej ATP. Wtedy też po raz pierwszy dotarł do ćwierćfinału turnieju wielkoszlemowego French Open oraz do ćwierćfinału Wimbledonu. Rundę wcześniej właśnie Wimbledonu pokonał samego Pete’a Samprasa! Tym samym w Federerze zaczęto upatrywać następcę amerykańskiego tenisisty. Sezon zakończył na 12. miejscu w rankingu. Następny rok w US Open, podobnie jak w Australii, dotarł do czwartej rundy. W rankingu ATP osiągnął 6. pozycję.

W 2003 roku Federer odnosił wielkie sukcesy, szczególnie na kortach trawiastych. Swoje zwycięstwa rozpoczął w Halle, następnie dotarł do finału Wimbledonu, który ostatecznie wygrał. Było to jego pierwsze zwycięstwo w turnieju wielkoszlemowym. 2004 rok to zdecydowanie rok Rogera! 25-letni wtedy Federer zaliczył jeden z najlepszych sezonów w erze open. Rozpoczął wygraną w Australian Open. Obronił również tytuł na kortach Wimbledonu. Rok później, w mistrzowskim stylu pokonał przeciwników w Nowym Jorku, broniąc tym samym tytułu US Open z 2004 roku. Dzięki tym zwycięstwom utrzymał pozycję lidera w rankingu ATP. W 2006 roku Szwajcar trzykrotnie triumfował w Wielkim Szlemie: w Australian Open, Wimbledonie i US Open. Podczas Australian Open w 2007 roku, wygrał cały turniej, nie tracąc ani jednego seta! W ciągu 3 lat (2005-2007) wygrał w 8 turniejach wielkoszlemowych, czego nikt wcześniej nie dokonał. Następny sezon nie był zbyt udany, podobnie jak ten w 2010 roku, kiedy po raz pierwszy poniósł porażkę w finale Australian Open, gdzie kolejny raz przegrał z Rafaelem Nadalem. Kolejny sezon przyniósł Federerowi zwycięstwo w Ad-Dausze i dotarcie do półfinału Australian Open. Jesień 2011 roku była niezwykle udana dla Szwajcara, zdobył on bowiem wtedy mistrzostwo w turnieju w Bazylei, Paryżu, a także w Londynie podczas ATP World Tour Finals. W 2012 roku Federer w rankingu ATP obejmował 2. miejsce.

Roger Federer jest jedynym tenisistą na świecie, który utrzymywał pozycję lidera rankingu ATP łącznie przez 302 tygodnie. Osiągnął to dzięki wygranych w aż 17 turniejach wielkoszlemowych. Pobijane przez Rogera rekordy w ilości zwycięstw oraz perfekcyjna technika gry i opanowanie na korcie sprawiły, że zarówno fani jak i eksperci pragną nadania mu tytułu ‚tenisisty wszech czasów”. Obecnie nazywa się go następcą Pete’a Samprasa!

Dziś, 32-letni Szwajcar, przyznaje, że zapał i zaangażowanie innych zawodników mobilizuje go do pracy na 100%. Codziennie daje z siebie coś ekstra aby móc sprostać konkurencji z całego świata. Każdego dnia także pracuje nad moją kulturą osobistą i nienagannymi manierami, jak uczył go trener Carter. Docenia wagę umiejętności panowania nad emocjami w chwilach gdy jest to najbardziej potrzebne.

Panowanie nad emocjami daje efekty. Słuchając rad wielkiego mistrza możemy pokonać rywali!

(Źródło zdjęcia: wikpedia.org)