Tenis to gra, w której każdy ruch musi być niezwykle przemyślany. Mecz tenisowy nie polega tylko na wzajemnym odbijaniu piłki. Każdy zawodnik ma swój sposób na grę, taktykę odpowiednią dla jego predyspozycji fizycznych i psychicznych. Styl gry może ulegać zmianom do czasu znalezienia tego idealnego, może też przypominać styl idoli do czasu aż wypracujemy swoje własne zagrania. W tenisie wyróżnia się cztery podstawowe style.

Styl ofensywny

Styl ten charakteryzują mocne uderzenia z backhandu i forehandu, często wykonywane w pełnym biegu oraz gra blisko linii końcowej. Zawodnik często stosuje ostre zagrania w poprzek kortu. Istotne jest jak najlepsze przewidywanie zagrań przeciwników. Zawodnicy stylu ofensywnego często zmieniają kierunki zagrań, stosując krótki zamach rakiety. W stylu tym często spotykane są mocne, płaskie uderzenia tuż nad siatką oraz mocne serwisy. Styl najczęściej stosowany na twardych powierzchniach. Styl charakterystyczny dla gry Novaka Djokovica czy Andre Agassiego.

Styl defensywny

Gra w tenisaStyl charakteryzujący się regularnymi uderzeniami zza końcowej linii kortu. Pozwala się na przejmowanie inicjatywy przeciwnikowi, czekając na jego błąd. Podania są mocno asekuracyjne, a zagrania nad siatką raczej bezpieczne. Zawodnika charakteryzuje szybkość w poruszaniu się po końcowej linii kortu. Zawodnicy ponadto nadają piłce mocną rotację awansującą. Taki styl stosują m.in. Rafael Nadal oraz Gilles Simon.

Styl „serw i wolej”

Cechą charakterystyczną tego stylu jest bardzo mocny serwis. Pierwsze podanie jest różnorodne i niezwykle celne. Zawodników stosujących ten styl cechuje dobra koordynacja ruchowo-wzrokowa, umiejętność skutecznego uderzania piłki w pełnym biegu oraz refleks. Gra z wykorzystaniem tego stylu charakteryzuje się dużą liczbą asów serwisowych. Zawodnicy są nastawieni na ciągły atak. Styl ten możemy zaobserwować w grze Łukasza Kubota czy Feliciano Lopeza.

Styl wszechstronny

Gra wszechstronna charakteryzuje się umiejętnym wykorzystaniem elementów każdego ze stylów. Tenisista wszechstronny porusza się po całym korcie, uderzając piłkę z rotacją awansującą. Styl charakteryzuje pewny serwis, skuteczny return, ale także dokładne uderzenia z backhandu i forehandu. Styl ten uważany jest za styl idealny. Zawodnicy, których grę charakteryzuje wszechstronność to Roger Federer (przeczytaj o Rogerze Federerze) czy francuski tenisista Richard Gasquet.