Organizm nieprzyzwyczajony do wysiłku fizycznego powinien być odpowiednio przygotowany do treningu. Co zrobić, by ciało nie odmówiło nam posłuszeństwa już po pierwszym dniu gry? Tenis jest dynamicznym sportem, który wymaga wiele energii. Na przygotowanie do treningów warto poświęcić przynajmniej tydzień. Wytrzymałość poprawi na pewno regularne bieganie. Bez względu na to czy na bieżni czy w terenie.

Przykładowy tydzień treningu:

  • Dzień pierwszy

Bieg ciągły 20-60 min. Z każdym kolejnym tygodniem trening należy wydłużyć o 5 min, w tętnie 140-160/min.

  • Dzień drugi

Odpoczynek

  • Dzień trzeci

Bieg regeneracyjny 20-40 min., tętno 120-130/min, połączony z ćwiczeniami rozciągającymi.

  • Dzień czwarty

Odpoczynek

  • Dzień piąty

Bieg interwałowy, rozgrzewka 10 min, zakończona skipami i wymachami nóg. Trening ten polega na wykonaniu biegu i następującej po nim przerwie. Zaczynamy od dłuższych odcinków 400-800 m (czyli ok. 60-180 sekund pracy) i przerwy wynoszącej mniej więcej równowartość czasu pracy. Wykonujemy 6-8 takich biegów. Trening ten warto zakończyć 10-minutowym truchtem.

Gdy warunki pogodowe nie sprzyjają, można również skorzystać z siłowni. Regularne ćwiczenia na pewno pomogą w osiąganiu lepszych wyników w grze w tenisa. Uchronią także przed ewentualnymi kontuzjami.

Regularne treningi na pewno poprawią sprawność fizyczną. Ważne jednak, by na początku nie przeforsować organizmu. Po całym tygodniu treningów warto wybrać się na na jacuzzi bądź do sauny. Odnowa biologiczna jest to także doskonała forma relaksu. W przypadku braku czasu i możliwości skorzystania z sauny czy jacuzzi, po treningach pomoże kąpiel lub prysznic (na przemian ciepła i zimna woda).

Treningi i zabiegi przygotują do wyjścia na kort. Gra w tenisa dostarczy wtedy dużo radości.