Doskonale wiemy, że za sukcesami na korcie stoją wielogodzinne treningi – co ważne, nie tylko te z rakietą w ręku. Dobry zawodnik powinien pracować nad swoją ogólną kondycją, co przełoży się bezpośrednio na poziom jego gry – jak najlepiej to zrobić?

Trening ogólnorozwojowy – czym jest?

Podstawowym założeniem, które towarzyszy treningowi ogólnorozwojowemu jest zaangażowanie wszystkich partii naszego ciała. W ten sposób możemy poprawić  kondycję, a także wypracować świetną sylwetkę. Rezultaty przychodzą szybko ze względu na intensywność danej metody ćwiczeń. Zakłada się, że trening ogólnorozwojowy powinien być wykonywany przynajmniej trzy razy w tygodniu przez około 40 minut. Najczęściej przybiera on formę krótkich serii, w których pracujemy nad brzuchem, ramionami, nogami, mięśniami grzbietu czy innymi partiami: w zależności od planu na dany dzień. Warto też dodać, że na początku dobrze jest skorzystać z usług specjalisty takiego jak trener personalny, który uzgodni nam szczegółowy rozkład pracy z uwzględnieniem naszych indywidualnych potrzeb, a także czuwać będzie nad prawidłowym wykonywaniem każdego ruchu – szczególnie jeśli działamy z obciążeniem, nawet najmniejszy błąd może zaważyć na powstaniu kontuzji.

Treningi rozgrzewające przed tenisem

Jak wcześniej wspomnieliśmy, żeby osiągnąć sukces grając w tenisa konieczne są nie tylko sumienne treningi na korcie, lecz również poza nim, które będą w odpowiedni sposób rozwijać potrzebne cechy motoryczne. Tutaj bez wątpienia wskazać możemy chociażby wytrzymałość, bez której nie jesteśmy w stanie efektywnie grać przez cały mecz, na co przekłada się chociażby oddech. Ważnymi są również orientacja i szybkość, które oddziałują na to, w którym momencie uda nam się odpowiedzieć na ruch naszego przeciwnika, od czego w końcu zależy to, czy zdobędziemy punkt, czy jednak należał będzie on do drugiej strony. Do ćwiczenia wskazanych cech, w szczególności świetnie sprawdzą się treningi o dużej intensywności. Oczywiście nie możemy zapomnieć też o tym, że każdy gracz potrzebuje siły, dlatego warto jest trenując, pomyśleć o dodatkowym obciążeniu.

Trening ogólnorozwojowy dla tenisisty

Trening ogólnorozwojowy zdecydowanie pomoże nam w rozwinięciu wszystkich cech motorycznych, potrzebnych aby dobrze grać w tenisa. Co ważne, zaplanowany w odpowiedni sposób, wykonywać mogą już najmłodsi tenisiści – ćwiczenia w młodym wieku bez wątpienia zaowocują w przyszłości świetnymi efektami. Poprzez zaangażowanie odpowiednich partii mięśniowych jesteśmy w stanie poprawić naszą wytrzymałość, siłę, gibkość czy orientację: dlatego niezależnie od tego, kiedy zaczynamy naszą przygodę z tenisem, warto jest pamiętać o treningu ogólnorozwojowym.

Sukces w danej dziedzinie sportu zależy od wielu składowych. Dlatego grając w tenisa nie możemy zapomnieć o tym, jak ważne jest ćwiczenie naszej ogólnej kondycji fizycznej, a w tym pomoże nam właśnie dobry trening ogólnorozwojowy.