Mecz tenisowy odbywa się nie tylko na korcie, ale także w głowach uczestników. Aby młody zawodnik mógł zaprezentować pełnię swoich umiejętności musi być odpowiednio przygotowany mentalnie. Dobry trening psychologiczny jest równie ważny jak fizyczny.

Okres przedmeczowy głównie kojarzy się z wytężoną pracą fizyczną, aby uzyskać jak najlepszą formę i doszlifować technikę. Perfekcyjny stan kondycyjny nie może jednak ograniczać się jedynie do treningów ciała. Istotnym elementem ostatecznego wyniku jest to, z jakim nastawieniem gracz wyjdzie na kort. Okres treningów do zawodów to czas, w którym głowa pełna jest kłębiących się myśli. Tenisista przekonany o tym, że nie jest w stanie pokonać swojego przeciwnika sam odbiera sobie taką możliwość. Dobre przygotowanie psychologiczne odbywa się nie tylko na treningach. Świadomość rozgrywki w turnieju towarzyszy sportowcom w ciągu całego dnia.

Warto rozpocząć treningi jak najwcześniej. Należy pamiętać, że w momencie meczu zawodnik pozostaje sam ze swoimi myślami. W jego pobliżu nie ma już trenera, który może mu podpowiadać czy dodawać otuchy. Gracz musi przejąć jego rolę. Aby mógł to skutecznie uczynić potrzeba dużo pracy. Niezbędne jest przewidzenie ewentualnych kryzysów i słabości, które mogą wystąpić podczas rozgrywek. Wcześniejsze ich omówienie i przetrenowanie wytworzy gotowe wzory zachowań, do których będzie można łatwo sięgnąć w trudnym momencie. Cechą każdego mistrza w tenisie jest opanowanie. Każda faza meczu niesie ze sobą olbrzymie dawki różnych emocji. Poddanie się im oznacza utratę psychologicznej równowagi, która jest potrzebna do konsekwentnego realizowania swoich założeń przedmeczowych. Każdy moment, gdy gracz poczuje się zagubiony w ferworze gry to chwila, w której powinien przypomnieć sobie schemat przygotowany na mecz. Brak jego realizacji może wywołać frustrację czy chwilowe załamanie. Aby tak się nie stało młody tenisista musi cały czas kontrolować swój poziom motywacji. Jej stan niezależnie od czasu gry powinien być wysoki, aby nie dać się ponieść złym emocjom. Panowanie nad ekspresją swoich uczuć dodatkowo pozwala nad panowaniem nad sobą. Wykrzyczenie złości może spowodować zapętlenie się myśli wokół popełnionego błędu lub straconego punktu. Równie niebezpieczne jest zbyt długie świętowanie udanego zagrania. Nadmierna radość zmniejsza koncentrację. Nie oznacza to oczywiście, że gracz nie może cieszyć się ze zdobytych punktów. Odebranie przyjemności z gry byłoby największym błędem.

Skupienie się na sobie jest dobrym nawykiem podczas meczu, ale warto zwracać uwagę na otoczenie. Psychika przeciwnika poddawana jest takiej samej presji. Odczytywanie jego zachowań pozwala na dostosowanie się i budowanie swojej przewagi. Odpowiednia uwaga daje także możliwość maskowania swoich słabości.

Również ważne jak przygotowanie jest pomeczowe rozluźnienie. Zawodnik, który nie może się zrelaksować będzie dotkliwie przeżywał porażki i sukcesy. Uspokojenie nerwów i wyciszenie daje możliwość przeanalizowania minionej gry i wyciągnięcia z niej wniosków. Dzięki temu rośnie świadomość swoich mocnych stron oraz cech, nad których wzmocnieniem należy nadal popracować.

Prowadzenie psychiczne tenisisty różni się w zależności od doświadczenia i etapu kariery. Każdy adept jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia, aby zmaksymalizować skuteczność pracy. Możliwe jest jednak określenie podstawowych obszarów, które wymagają zwiększonej uwagi. Osoba początkująca skupiona jest na poznawaniu zagrań, sposobów poruszania się i reguł panujących w tenisie. Ważne jest, by ten czas połączony był ze szczególnym nastawieniem na budowanie motywacji, zaangażowania i czystej radości z gry. Zanim nadejdą pierwsze kryzysy, w sporcie trzeba się po prostu zakochać. Wraz ze wzrostem umiejętności powinna iść praca nad koncentracją i opanowaniem. Kontrola myśli i emocji jest niezbędna, by utrzymać odpowiednie nastawienie w trakcie meczu i maksymalizować swoją skuteczność. Gracze w pełni zaawansowani zyskują umiejętność panowania nad wyobraźnią i tworzenia rytuałów, które pozwalają na pozbycie się niechcianych emocji, pełną koncentrację na zagraniach.

Niezależnie od stażu na korcie trening mentalny jest dobrą praktyką. Nawet osoby, które nie planują nigdy wystąpić w zawodach powinny się nim zainteresować. Kontrola swojego nastawienia i emocji podczas gry pozwala na czerpanie pełni przyjemności z treningów.