Wielu początkujących sportowców ma swojego idola w dziedzinie, którą reprezentuje. Staje się on jego motywacją, a efekty treningów mają przybliżać do poziomu reprezentowanego przez wielką gwiazdę sportu – w tenisie bez wątpienia do takich należy Serena Williams. Jak osiągnęła tak wysoki poziom gry?

Trudne początki

Serena jest najlepszym przykładem na to, że tenis nie jest wcale sportem zarezerwowanym wyłącznie dla majętnych osób, jak uważają niektórzy. Zaczynała już w wieku 3 lat i od tego momentu, aż do dziś odbywa ciężkie treningi. Po zamieszkaniu w Compton trenowała na przepełnionym korcie, którego stan był daleki od ideału. Za siatkę służyły metalowe łańcuchy, boisko było betonowe, a dokuczające, pięcioletniej wówczas, dziewczynce dzieci nie ułatwiały skupienia się na grze. Z czasem siostry Williams zaczęły regularnie przebywać na niektórych kortach, co przyzwyczaiło mieszkańców do ich aktywności sportowej i konieczności ustępowania miejsca ciężko trenującym dziewczynkom. Zdaje się, że największy wpływ na sukces Sereny miała jej rodzina, która wraz z nią musiała zdobyć się na wiele wyrzeczeń przybliżających dziewczynkę do mistrzowskiej formy.

Wielka siła

Tenisistka otrzymała status profesjonalistki już w wieku 14 lat i do dzisiejszego dnia jest niedoścignionym wzorem dla wielu osób. Niestety kilka trudnych momentów w życiu zawodniczki zupełnie zmieniło jej podejście do wielu spraw. Pierwszym z nich było złe ulokowanie uczuć Sereny, którą spotkał wielki zawód miłosny. Kolejnym jeszcze większym ciosem dla tenisistki była śmierć jej siostry. Wspierająca ją w wielu trudnych momentach Yetunde została postrzelona w głowę przez członków gangu – było to zabójstwo z premedytacją, po którym Serena długo dochodziła do siebie. Mimo tych trudności Amerykanka nie poddała się, a wręcz przeciwnie – uznała, że sport jest dla niej ucieczką i musi stać się jeszcze lepsza. Wsparcie psychologa i treningi postawiły ją na nogi.

Styl gry

Wymagająca od siebie samej Serena wciąż udoskonala swoją grę na trudnych treningach – to jedna z zawodniczek uważających, że zawsze można zagrać lepiej. Jej świetny styl przejawia się najlepszym serwisem wśród kobiet, umiejętnością radzenia sobie z presją, zachowaniem zimnej krwi w sytuacji zagrożenia (odpieranie break pointu asem czy trudnym podaniem), a także wszechstronność w wymiarze taktyki. Ten ostatni element daje Williams zdolność do maskowania ewentualnych błędów.

Nie tylko tenis

Serena znana jest przede wszystkim jako gwiazda tenisa, ale udziela się także w innych obszarach. Pochodzenie Williams skłoniło ją do zaangażowania się w działalność organizacji UNICEF, dzięki czemu niesie pomoc dzieciom z biednych afrykańskich wniosek. Ostatnimi czasy stało się o niej głośno z jeszcze jednego powodu – wystąpiła w teledysku Beyonce do jednej z piosenek, z nowego albumu piosenkarki “lemonade”. Zatańczyła także u jej boku na koncercie odbywającym się w New Jersey – jak widać życie Sereny nie kończy się na sporcie.

Amerykańska tenisistka jest idolką dla wielu osób i nic w tym dziwnego. Jej sukces rozbudza fantazje wielu początkujących i zawodowych tenisistów. Warto jednak pamiętać, że fascynacja gwiazdą sportu raczej nie powinna skłaniać do naśladowania jej. Wypracowanie własnego stylu gry w tenisa da zawodnikowi przewagę nad przeciwnikiem i przekona go o własnych umiejętnościach.