Każdy wie, że nie da się grać w tenisa bez odpowiednio dobranej rakiety. To podstawa, która wpływa na komfort i jakość gry już na początkowych treningach. Gracze, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem stają przed problemem zakupu nowej rakiety, która będzie dla nich właściwa. Czy trzeba wydawać na taki sprzęt wiele pieniędzy? Jakie są różnice między drogą a tańszą rakietą? Przed kupnem niezbędnego sprzętu zachęcamy do lektury poniższego artykułu!

Materiał wykonania

Przy wyborze nowej rakiety warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Najlepsze są te zrobione z dobrego grafitu bądź włókna węglowego, ponieważ zapewniają sztywność i absorbują wibracje. Dla początkujących na start lepsze będą lżejsze modele zazwyczaj występujące w wersjach z aluminium lub stopu. Jednak lepiej wybrać rakiety kompozytowe z grafitu, które można znaleźć już w średnim przedziale cenowym. Modele rakiet wykonanych z aluminium można w razie konieczności samodzielnie naprawić, ale nie będą one już tak wytrzymałe i nawet nic nie znaczące uderzenie może nadwyrężyć je ponownie. Zatem lepiej dołożyć nieco więcej pieniędzy i kupić droższy, ale zdecydowanie lepszy model.

Waga rakiety 

Powszechnie panuje mylne przekonanie, że im coś jest cięższe, tym lepsze i musi być droższe, jednak w przypadku rakiet tenisowych lżejsze modele są zazwyczaj tańsze. Aczkolwiek można także znaleźć świetny model z górnej półki o lekkiej wadze i w korzystnej cenie. Lekkie modele są dobre dla osób dopiero zaczynających przygodę z tenisem, profesjonaliści korzystają już z nieco cięższych rakiet, które są dobre do bardziej skomplikowanych zagrań. Można podsumować, że nie ma czegoś takiego jak dobra czy zła wagowo rakieta: każdy musi ją dopasować do własnych możliwości i preferencji.

Powierzchnia główki rakiety

Profesjonaliści doradzają, by korzystać z jak największej powierzchni główki rakiety, która nie sprawia, że uderzenie traci na mocy. Większa głowa sprawia, że łatwiej trafić w piłkę, ale poruszanie nią jest wolniejsze niż w przypadku mniejszych modeli, dlatego rozmiar podobnie jak wagę należy dobierać kierując się indywidualnymi preferencjami i możliwościami użytkownika. A przecież dobry sprzęt na korcie jest jak przedłużenie ramienia. Zatem cena powinna być tutaj na dalszym miejscu – najważniejsze jest dopasowanie i komfort podczas gry.

Tania rakieta nie musi być zła, a sprawdzi się dobrze u początkujących graczy. Warto jednak porównać stosunek jakości do ceny i wybrać ten model, który jest najkorzystniejszy. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy eksperta, który doradzi czym się kierować przy wyborze oraz będzie służył pomocą przy znalezieniu jak najkorzystniejszego cenowo modelu.