Kompletując sprzęt do gry w tenisa należy pamiętać o odpowiednim obuwiu, ponieważ buty tenisowe są równie ważnym jak rakieta elementem wyposażenia. Każda dyscyplina sportu wymaga właściwego obuwia, gdyż ma wpływ na komfort i technikę. Nawet najlepsi gracze używają sprzętu najbardziej cenionych marek, bo wiedzą, że nie tylko umiejętności wpływają na poziom gry.

Podstawową sprawą jest wybranie dopasowanego rozmiaru obuwia do stopy. Buty nie mogą być ani za małe, ani za duże. Za duży but nie zapewni stopie stabilności, co może doprowadzić do kontuzji. Za mały zaś może ranić stopę i doprowadzić do jej zdeformowania. But powinien swobodnie przylegać do stopy, a gracz musi czuć się w nim komfortowo.

Podeszwa butów tenisowychPodeszwa buta musi być dostosowana do nawierzchni kortu, na którym gracz odbywa treningi. Wpłynie to na pewność poruszania się po danej powierzchni i utrzymywanie równowagi. Na korty ziemne najlepszymi butami będą takie, które mają mało ścieralną podeszwę z systemem antypoślizgowym. Na korty trawiaste, dobre będą buty z protektorami, natomiast na halę zalecane jest obuwie z gładkim spodem. Jeśli gracz nie korzysta wyłącznie z jednego rodzaju kortu, najlepiej, jeśli do każdego z nich będzie miał inną, dopasowaną parę butów. Na wielu nawierzchniach zawodnicy sprawdzili różne typy obuwia, dzięki czemu można dobrać odpowiednie buty do rodzaju kortu, bazując na ich doświadczeniach.

Buty do tenisa muszą być również dopasowane do danej stopy, a w szczególności do jej podbicia. Przed zakupem warto też sprawdzić, czy dany but jest odpowiedni dla stopy z pronacją lub supinacją, ponieważ w sklepie ciężko o taką informację. W obuwiu sportowym producenci stosują różne systemy, które np. mogą redukować nadmierną pronację, a w przypadku supinacji – dodatkowo amortyzować stopę.

Buty na kort tenisowyNie bez znaczenia pozostaje też rodzaj wiązania w obuwiu. Wybór właściwego wiązania i splotu sznurówek może sprawić, że gracz uniknie w przyszłości niektórych problemów, związanych z użytkowaniem obuwia.

Buty tenisowe mają ogromny wpływ na jakość gry. Dlatego dobrze dopasowane, wygodne i miękkie obuwie z pewnością zapewni graczowi duży komfort.

Decydując się na zakup, warto zainwestować w buty znanych, solidnych firm. Wtedy wiadomo, że buty zostały wykonane zgodnie z wymogami i ich przeznaczeniem. Zapaleni gracze w szczególności powinni zainwestować w odpowiednią jakość. Dobre buty zapewnią kontrolę na korcie i czerpanie przyjemności z gry. Należy także pamiętać, że im lepsze wsparcie stopy, tym większe szanse na uniknięcie ewentualnych obrażeń.