Wbrew pozorom zakup rakiety tenisowej nie jest prostym zadaniem. Przy jej wyborze należy kierować się przede wszystkim cechami fizycznymi gracza oraz poziomem jego umiejętności tenisowych, aby dana rakieta była idealnie do niego dopasowana. Zaleca się dobór odpowiednich parametrów co do wieku, płci oraz umiejętności. Nie należy także zapomnieć o najważniejszym – przetestowaniu sprzętu przed zakupem.

Podstawowe parametry rakiety, którymi należy się sugerować przy jej wyborze to:

Waga

Wyróżnia się następujący rakiety: lekkie (poniżej 270g), średnie (275-300g) i ciężkie (>300g). Lżejszą rakietą łatwiej manewrować, natomiast jest ona mniej stabilna. Im cięższa rakieta, tym łatwiej kontrolować piłkę. Zatem młodsi gracze powinni być zaopatrzeni w rakiety o mniejszej wadze.

Balans, inaczej wyważenie, punkt równowagi

To kryterium wyodrębnia takie parametry jak: HL (na rączkę), E (neutralny) i HH (na główkę). Im lżejsza rakieta tym bardziej wyważona na główkę, zaś im cięższa – na uchwyt. Większą moc mają te rakiety, których środek ciężkości jest położony przy główce, natomiast łatwiej kontroluje się taką, której balans skierowany jest na rączkę.

Sztywność ramy

Rakieta sztywna ma większą moc, ale mniejszy komfort w użytkowaniu, natomiast rakieta miękka na odwrót – posiada mniejszą moc, ale zapewnia większy komfort podczas gry.

RakietaGrubość ramy

Dobrą kontrolę nad grą zapewnia cienka rama (poniżej 22 mm). Natomiast ramy grubsze (powyżej 25 mm) są sztywniejsze, ale zapewnią większą siłę uderzenia piłki.

Wielkość główki

Tu wyróżnia się następujące główki: mała (do 630 cm²), średnia (630-660 cm²) lub duża (660-720 cm²). Wielkość główki wpływa zarówno na kontrolę i przyspieszenie piłki, jak i komfort gry. Mniejsze główki pozwalają na lepsze wyczucie piłki, natomiast większe nadają piłce większą energię, przy nieznacznie większej wrażliwości na opór powietrza.

Długość rakiety

Standardowa rakieta dla dorosłych mierzy 27 cala lub 27,5 cala. Im dłuższa rakieta tym większy zasięg i moc. Krótsza zapewni zaś większą dynamikę. Dla dzieci odpowiednie będą rakiety poniżej 27 cali (21 cali przeznaczone dla dzieci poniżej 6. roku życia, 23 cale dla 6-8-latków, a 25 cali dla dzieci w przedziale 9-13 lat).

Rozmiar rączki, czyli obwód uchwytu rakiety

Dobranie odpowiedniej rączki jest kluczową sprawą przy wyborze rakiety. Obwód rączki musi być idealnie dopasowany do wielkości dłoni gracza, aby zapewnić mu komfort i stabilność trzymania. Osoby drobnej postury i młodzież powinny wybrać rączkę o numeracji 0, 1 lub 2, przeciętna rakieta dla średnich dłoni oznaczona jest numerem 3, natomiast po rakietę z rączką 4 i 5 powinny sięgać osoby z długimi palcami.

W przypadku materiału, najlepiej jeśli rakieta wykonana jest z tytanu, grafitu lub jego połączenia z włóknem szklanym lub z włóknem węglowym. Na rynku można spotkać także rakiety wykonane z aluminium – jednak odradza się ich zakupu ze względu na konsekwencje zdrowotne. Odpowiedni materiał zapewni wiele korzyści, nie tylko technicznych ale i zdrowotnych – dobrze wykonane rakiety pozwolą uniknąć kontuzji.

Najlepszą rakietą dla początkującego gracza będzie lekka, sztywna rakieta, z dużą główką i ze skierowanym na nią punktem wyważenia. Taka rakieta pozwoli łatwiej i z większą siłą trafiać w piłkę. Bardziej zaawansowany gracz może wybrać rakietę z mniejszą główką, która wpłynie na precyzję uderzenia. Rakieta może być już cięższa i wyważona na rączkę. Taką rakietą będzie łatwiej kontrolować piłkę, a gracz będzie mógł się już skupić na doskonaleniu techniki gry.

Rakieta tenisowa PrinceWybierając rakietę dla dziecka należy kierować się także jego wiekiem i sprawnością fizyczną. Sprzęt na pewno powinien być mniejszy i lżejszy niż ten przeznaczony dla dorosłego. Główka rakiety musi być nieproporcjonalnie duża. To pomoże uderzać piłkę z większą siłą. Wraz z rozwojem fizycznym i tenisowym należy wymieniać sprzęt. Już około 10. roku życia dzieci stają się na tyle sprawne i silne, by przy wyborze rakiety uwzględniać inne kryterium wyboru niż wiek.

Chcąc dobrać idealną dla siebie rakietę, należy wypróbować ją na korcie. Członkowie Akademii Tenisa Prince mają możliwość korzystania z profesjonalnego sprzętu w ramach zajęć. Nie trzeba więc od razu decydować się na zakup rakiety. Można wypróbować różne warianty i sprawdzić, który sprzęt pasuje zarówno do posiadanych umiejętności jak i cech fizycznych gracza.

Wiedząc już dokładnie, czym się kierować przy wyborze odpowiedniej rakiety, warto wybrać się do specjalistycznego sklepu ze sprzętem tenisowym. Tam sprzedawcy udzielą fachowej porady, prezentując szeroki asortyment rakiet tenisowych. Jednym z cenionych producentów rakiet jest firma Prince. Sprzętem od tego producenta grało i nadal gra wielu zdolnych graczy tenisowych takich jak Maria Sharapova, Jimmy Connors i Martina Navratilova. W Polsce firma Prince współpracuje z najlepszymi trenerami i zawodnikami.