O tym, że sport ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne osób w każdym wieku wiedzą już niemal wszyscy. Jak się jednak okazuje, aktywność fizyczna, taka jak na przykład tenis, oddziałuje również na psychikę dzieci i osób dorosłych.

Tenis a zdrowie psychiczne dziecka

Podczas ruchu uwalniane są endorfiny, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i nastawienie najmłodszych do życia. Uwalnia się dopamina, czyli hormon motywacji, a także serotonina – hormon poprawiający humor i dodający energii. Regularne zajęcia sportowe, takie jak na przykład tenis, zmniejszają ryzyko wystąpienia stanów lękowych i depresyjnych. Wszelkiego rodzaju zaburzenia psychiczne są coraz częściej diagnozowane wśród dzieci i młodzieży, dlatego warto dbać o profilaktykę już od najmłodszych lat. Sport daje pociechom wyższe poczucie własnej wartości, a ponadto sprawia, że dużo lepiej radzą sobie z sytuacjami stresowymi. Dzieci aktywne fizycznie zyskują umiejętność budowania relacji z innymi ludźmi, a także stają się zdecydowanie bardziej odpowiedzialne za powierzone im zadania. Sporty, takie jak tenis, zwiększają podzielność uwagi oraz okazują się być niezwykle pomocne w szkole – poprawiają bowiem koncentrację i pamięć długotrwałą. Dzieci uprawiające sport mają łatwość w panowaniu nad swoimi emocjami i podejmują decyzje zdecydowanie szybciej niż ich mniej aktywni fizycznie rówieśnicy.

Tenis dziecięcy – jak jeszcze może wpłynąć na psychikę?

Aktywność fizyczna kształtuje człowieka na całe życie. Wymienione wcześniej skutki regularnego uprawiania sportu to umiejętności, które są niezwykle przydatne w życiu prywatnym, szkolnym, a następnie zawodowym. To właśnie dzięki tenisowi dzieci uczą się, że należy trwale dążyć do swojego celu, nawet pomimo porażek. Zyskują umiejętność radzenia sobie z krytyką oraz doskonale radzą sobie w pracy zespołowej.

Jak przekonać dziecko do sportu?

Jak wiadomo, w pierwszych latach życia dziecka to właśnie rodzice mają największy wpływ na jego charakter oraz podejście do wielu spraw. Opiekunowie powinni więc świecić przykładem i zachęcać najmłodszych do aktywnego spędzania wolnego czasu. Ważne jest, aby planować aktywności na świeżym powietrzu i ograniczać czas spędzony przed ekranem telewizora, komputera lub smartfona. Doskonałym sposobem na to, aby dziecko “złapało bakcyla” jest zabieranie go na różnego rodzaju wydarzenia sportowe. Nie bez znaczenia pozostaje również szczera rozmowa na temat tego, jak ważną rolę w życiu odgrywa sport. Ty, jako rodzic, możesz także zaproponować dziecku ciekawe i nieoczywiste zajęcia dodatkowe. Świetną propozycją są na przykład zajęcia w Akademii Tenisa Prince, która została założona przez byłych zawodników. Nauka odbywa się w przyjemnej atmosferze, a indywidualne podejście do każdego ucznia sprawia, że tenis staje się prawdziwą pasją wielu młodych zawodników!

Aktywność fizyczna dziecka jest niezwykle istotna i z pewnością zaowocuje w przyszłości, nawet jeśli pociecha obierze zupełnie inną ścieżkę życiową niż ścieżka zawodowego sportowca. Pozostało Ci tylko działać – weź swoje dziecko na spacer lub rower i zaproponuj mu regularne zajęcia, w trakcie których pozna swoich rówieśników i nawiąże nowe znajomości!