Dobór odpowiedniego obuwia sportowego jest bardzo istotny. Dopasowane do potrzeb buty mogą znacząco zmienić wygląd Twoich treningów. Dzięki dobrej jakości obuwiu możesz czuć się w pełni swobodnie uprawiając sport, a także zadbać o swoje zdrowie. Wbrew przekonaniu, buty nie są uniwersalne, dlatego powinieneś dobierać je w zależności od dyscypliny jaką uprawiasz. Które okazują się być najlepsze do gry w tenisa? Sprawdź sam!

Odpowiednia podeszwa

W Polsce gra się głównie na kortach twardych, kortach ze sztucznej trawy, mączce ceglanej, czy dywanie. Każda nawierzchnia jest inna i do każdej musisz dostosować odpowiednie buty. Zawodowi tenisiści mają kilka par obuwia przystosowanego do różnych powierzchni. Na samym początku drogi z tenisem warto kupić buty, które będą idealne na nawierzchni na której najczęściej grasz. Na korcie z mączki ceglanej używa się podeszwy o charakterystycznym  bieżniku zwanym “jodełką”. Dzięki takiej budowie podłoża buta mączka z łatwością wchodzi i usuwa się z podeszwy. Wszystko to sprawia, że znacznie poprawia balans ślizgu i hamowania. Buty, których używa się na twardych kortach muszą być bardzo wytrzymałe. Mają sztywną podeszwę i cholewkę, a także posiadają amortyzatory, które są pomocne w przypadku mocniejszego uderzenia. Powinny cechować się także dobrą przyczepnością. Na kortach ze sztucznej trawy sprawdzi się podeszwa o wielu małych wypustkach, a na dywanie zastosowanie znajdzie całkowicie gładka podeszwa.

Dopasuj obuwie

Buty tenisowe powinny być dopasowane idealnie. Co to znaczy? Nie mogą być ani za ciasne, ani za luźne. Powinny posiadać w palcach lekki luz – około 0,5 cm. Gdy mierzysz buty zwróć uwagę jak się czujesz – nie powinien występować ból, czy jakiekolwiek uczucie dyskomfortu. Obuwie tenisowe nie “rozchodzi” się jak chociażby to wyprodukowane ze skóry. Buty powinny posiadać sztywny zapiętek i wygodne śródstopie. Gdy mierzysz model, powinieneś mieć na sobie sportową skarpetę, która jest zdecydowanie grubsza niż standardowa. Pamiętaj również, że but musi pasować do szerokości stopy, bo dzięki temu amortyzuje jej podbicie. Gdy masz obuwie na stopach wykonaj kilka ruchów, które pozwolą Ci sprawdzić, czy but jest odpowiedni – dynamicznie skacz, czy poruszaj się jak po korcie. Zdecydowanie ułatwi Ci to decyzję.

Czy warto inwestować w drogie buty?

W buty do tenisa zdecydowanie warto inwestować – lepiej wydać jednorazowo więcej pieniędzy i cieszyć się obuwiem dłużej, niż nieustannie wymieniać słabej jakości modele. Za buty dla początkujących tenisistów zapłacisz około 300 zł. Osoby, które grają rekreacyjnie mogą znaleźć modele oscylujące między 400-500 zł. Z większym wydatkiem wiąże się zakup obuwia, które ma służyć profesjonalistom. Buty przeznaczone dla zawodników turniejowych kosztują zazwyczaj 500 złotych i więcej. To dosyć duży wydatek, ale również świetna inwestycja. Dzięki odpowiedni butom jesteś w stanie lepiej poruszać się po korcie i osiągać zdecydowanie bardziej zadowalające wyniki.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Ci wybór najlepszych butów tenisowych. Pamiętaj, że warto zaopatrzyć się w jakościowe obuwie, które nie tylko posłuży zdecydowanie dłużej niż tenisówki, ale także pozwoli Ci osiągać lepsze wyniki.