O najlepszych tenisistach świata mówi się, że rodzą się z rakietą w ręku. To oczywiście tylko powiedzenie mające na celu podkreślić ich wyjątkowy talent. W rzeczywistości, swój światowy poziom zawdzięczają latom ciężkiej pracy i wsparciu ze strony rodziców, bo wychowanie dobrego tenisisty wymaga czasu, wytrwałości i nakładu finansowego. Sam talent niestety nie wystarcza. Talent tenisisty, jak każdej innej dziedziny trzeba rozwijać i pielęgnować, dlatego warto zainwestować w dziecko, aby jego talent mógł być szlifowany, jak prawdziwy diament.

Nie jest tajemnicą, że najlepsi tenisiści świata zarabiają niewyobrażalne pieniądze za zwycięstwa w turniejach i za podpisane kontrakty reklamowe. Jednak zanim dojdzie do wspięcia się szczyt tenisowej drabiny kariery, należy dołożyć wielu starań i przygotowań od najmłodszych lat dziecka. Aby dowiedzieć się, czy pociecha wykazuje predyspozycje do gry w tenisa ziemnego, niezbędnym krokiem będzie zapisanie go na lekcje tenisa. Takie rozwiązanie pozwoli sprawdzić, czy dziecko jest zainteresowane tą dyscypliną sportową i czy radzi sobie z zadaniami podczas trwania treningu.

Najlepszym wiekiem do rozpoznania skłonności sportowych młodego człowieka jest wiek przedszkolny. Jeżeli już wcześniej widoczne były wyraźne sygnały informujące o niezwykłym zaangażowaniu sportowym malucha, właśnie wiek 5-6 lat jest idealnym okresem w życiu, aby zdecydować się na konkretną dyscyplinę – w tym przypadku na tenis ziemny.

Przed zapisaniem dziecka na zajęcia, warto zorientować się, co oferuje szkoła tenisa – ilość treningów w tygodniu, miejsce odbywania lekcji, akcesoria treningowe i najważniejsze: jakie doświadczenie posiadają instruktorzy. Gdy przygoda z tenisem dopiero się rozpoczyna, zaleca się, aby ilość treningów w tygodniu nie przekraczała dwóch. Zwykle są to zajęcia grupowe, dzięki którym nowy uczeń może się zintegrować z rówieśnikami. Taka częstotliwość spotkań pozwoli na spokojne i dokładne przyswojenie zdobytej wiedzy i podstawowych technik poznanych na pierwszych godzinach lekcyjnych.

Przed pierwszym treningiem należy zadbać o wyposażenie dziecka w odpowiedni strój sportowy, który zapewni komfort podczas zajęć. Ubrania powinny być z materiałów, które pozwalają na swobodny przewiew powietrza, a buty – lekkie i wygodne, stanowiące trwałe oparcie dla stóp. W przypadku sprzętu do gry, warto dowiedzieć się, czy szkoła tenisa, do której będzie uczęszczał przedszkolak zapewnia niezbędny sprzęt do nauki – rakietę tenisową i piłki. Akademia Tenisa Prince zapewnia sprzęt tenisowy podczas prowadzonych treningów.

Z upływem czasu, można zwiększyć częstotliwość zajęć, nawet do 3 czy 4 razy w tygodniu oraz pomyśleć o lekcjach indywidualnych, podczas których instruktor skupi się na spersonalizowanym rozwoju młodego tenisisty. Pod okiem profesjonalnego trenera, maluch nabierze pewnych nawyków technicznych i nauczy tym samym zasady, że regularne treningi są korzystne dla zdrowia oraz postępu fizycznego w uprawianym sporcie.

Przez cały ten okres, od podjęcia decyzji o nauce gry w tenisa, poprzez lekcje, aż po udział w turniejach tenisowych, dziecko powinno być wspierane przez najbliższych. Szczególnie w młodym wieku, gdy rozpoczyna nowy etap w swoim życiu, wymaga on niezwykłej uwagi oraz poparcia w tym, co robi.