Często rodzicom wydaje się, że ich dziecko po pierwszych zajęciach z tenisa będzie już wytrawnym graczem. Niestety do tego potrzebna jest długa droga: dlatego wszystkim ciekawym dzisiaj wytłumaczymy, na czym skupiamy się wspólnie z młodymi zawodnikami, gdy ci stawiają pierwsze kroki na sportowej drodze.

Prawidłowa postawa ciała

Kwestią podstawową, bez jakiej nie możemy zacząć gry jest odpowiednie ustawienie ciała. Oczywiście nie da się jej nauczyć na jednych zajęciach, jest to rzecz, jaka powinna nam wejść w nawyk po wielu godzinach ćwiczeń. Warto jednak żeby dziecko trzymając rakietę już brało pod uwagę, że to jak stoi przekłada się bezpośrednio na osiągane efekty. Co ciekawe, jest to też kwestia bardzo często korygowana przez instruktorów, dlatego bez obaw: nawet jeśli najmłodsi mają z tym problem, wcześniej czy później automatycznie będą przyjmować już prawidłowe ułożenie ciała. Oczywiście nie ma tutaj jednej złotej zasady, jednak wyróżnia się tu trzy ustawienia podstawowe, jakie początkujący dobrze, aby znał – otwarta, półotwarta, zamknięta.

Serwy w tenisie

Nasza ustawienie ciała ma bezpośrednie przełożenie chociażby na sposób prawidłowego serwowania, które również stanowi jedno z podstawowych zagadnień, jakie pojąć musi młody adept. Tutaj ważną rzeczą jest wypracowanie mechaniki całego uderzenia w taki sposób, aby piłka weszła w określone miejsca na korcie. Z dobrą techniką powinno iść w parze także odpowiednie modulowanie siłą, dzięki czemu bez wątpienia będziemy mieć same udane serwisy!

Odbicie piłki: zrób to poprawnie

Jeśli potrafimy w odpowiedni sposób serwować to także musimy wiedzieć, w jaki sposób serw naszego przeciwnika przyjąć, tak aby nie stracić żadnego punktu. Na początku, na ogół uczymy się wszelkiego rodzaju zagrań stojąc w bezruchu, jednak pamiętajmy, że gra ma charakter dynamiczny: w związku z czym, często mamy zaledwie kilka sekund, żeby dobiec do piłki i zdecydować się w jaki sposób odpowiedzieć na zagranie rywala. Tutaj też dziecko zapoznaje się z podstawowymi zasadami gry, które na początku mogą wydawać się niezrozumiałe, jednak po kilku lekcjach będą czymś naturalnym!

Zasada fair play

Kwestia ta wielu może wydawać się bardzo błaha, lecz zasada fair play dobrze, aby była wpajana młodemu graczowi od samego początku. Stosować się do niej powinien nie tylko w czasie samej gry, lecz także być fair w czasie treningów, co przełoży się  na pozasportowe sfery życia. W końcu wzajemna pomoc sobie jest podstawą tego, aby na zajęciach panowała dobra atmosfera i młodzi ludzie wynosili z nich jak najwięcej.

Pierwsze lekcje tenisa, chociaż czasami młodym mogą wydawać się trudne bez wątpienia nauczą ich wiele ważnych rzeczy, które przełożą się bezpośrednio potem na całą jakość gry.