Dzieci, szczególnie w okresie przedszkolnym kochają ruch, dlatego to dobry moment na zachęcenie ich do regularnego uprawiania konkretnych dyscyplin. Sport jest niezwykle ważny, ponieważ uczy aktywnego spędzania czasu, nawiązywania kontaktów, zasad fair play i rywalizacji. Ważne jest, aby uczęszczanie dziecka na treningi gry w tenisa sprawiało mu wiele radości i satysfakcji. Trening młodego tenisisty musi być interesujący, zawierać elementy zabaw. Każda lekcja powinna być poprzedzona właściwą rozgrzewką, aby cały trening mógł przebiec prawidłowo, a więc bez kontuzji u młodego gracza.

Rozgrzewka – jak wskazuje nazwa – służy podwyższeniu temperatury ciała, aby przygotować organizm na wysiłek fizyczny. Dotlenia mięśnie, które pod wpływem wyższej temperatury stają się bardziej elastyczne, co powoduje mniejszą podatność na kontuzje. Przede wszystkim służy pobudzeniu układu oddechowego i nerwowego oraz układu krążenia. Celem rozgrzewki jest przygotowanie do treningu, a nie zmęczenie, dlatego powinna ona trwać do kilkunasty minut. Tenis jest sportem niezwykle wysiłkowym, dlatego rozgrzanie organizmu jest niezbędnym elementem ćwiczeń.

Stopień rozgrzania zależy od możliwości małego zawodnika. Dla amatora ważnym aspektem będzie przygotowanie ciała na wzmożony wysiłek fizyczny i porządne rozciągnięcie mięśni, aby nie doszło do ich zakwaszenia. Z czasem, świadomość własnego ciała i zakresu jego możliwości pozwolą na obiektywną ocenę, która z części rozgrzewki jest bardziej pomocna. Początkowo obcowanie z piłką, rakietką oraz zasadami panującymi na boisku może wprawiać dziecko w zakłopotanie, rozgrzewka pozwoli na bliższe zapoznanie się ze sportem. W ciągu kilkunastu minut, należy poświęcić czas na wykonanie trzech części, w skład których wchodzą: rozgrzewka wszechstronna, ukierunkowana oraz techniczna. Kolejność etapów pozwoli na stopniowe przygotowanie zarówno ciała jak i mózgu do rozgrywki tenisowej.

Rozgrzewka z piłkamiPierwsza faza to rozgrzewka ogólna, podczas której należy skupić się na wysiłku. Zabawa na korcie lub poza nim: bieganie, tzw. „zajączki”, skakanie na skakance, skipy, krążenie ramionami, głową oraz ćwiczenia rozciągające, czyli wszystko to, co pozwoli na podgrzanie temperatury mięśni. Ta część powinna być urozmaicona, by dziecko było zainteresowane treningiem już od samego początku, a jednocześnie, aby wykonywało ćwiczenia efektywnie. Warto wprowadzić nutkę rywalizacji, co korzystnie wpłynie na motywację przy wykonywaniu ćwiczeń.

Drugim etapem jest praca nad koordynacją, zwykle przy użyciu piłek. Pozwala na skupienie wzroku na piłce, na ocenie jej lotu. Zabawy z piłką cieszą się dużym powodzeniem u dzieci, a zwłaszcza wszelkie podrzucania, łapanie, rzuty do celu i skomplikowane chwyty. Powodzenie przy tego typu ćwiczeniach wpływa na samoocenę i samopoczucie małego zawodnika, co owocuje w późniejszych etapach gry.

Ostatnia fazą jest część praktyczna, która odbywa się najczęściej w parach przy użyciu rakietek. Przygotowuje ona do gry poprzez ćwiczenie uderzeń, koordynację pracy rąk i nóg. W tym etapie nie liczy się siła uderzenia, a kontrola i dokładność. Faza ta wprowadza w grę właściwą, zapoznając gracza z podstawowymi chwytami.

Za naganne uważa się pominięcie rozgrzewki czy niedokładność w wykonywaniu ćwiczeń. Nie należy pomijać któregokolwiek z etapów rozgrzewki – z czasem można skrócić czas któregoś z etapów na rzecz innego. Przygotowanie organizmu na wysiłek sportowy jest kluczowym momentem, który chroni cało przed kontuzjami, zakwasami czy ścieraniem stawów.

Ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci mogą być doskonałą zabawą, ponieważ pozwalają na swobodę. Dziecko wykonując ćwiczenia z rakietką czy piłką zaznajamia się z tenisem, ćwiczy koncentrację. Robi użytek z nadmiaru energii, by później móc skupić się na przebiegu właściwego meczu.