Tenis w Polsce staje się coraz popularniejszym sportem, między innymi za sprawą sukcesów osiąganych przez naszych rodaków. Każdy młody sportowiec powinien więc znać choć kilka kluczowych dla tej dyscypliny nazwisk.

Tenis – dowód na to, że sport wymaga poświęceń

Tenis ziemny to sport, który bywa określany jako bardzo trudny. Poniekąd jest to prawda – technika, szczególnie dla osób początkujących, może się wydawać dość skomplikowana. Swego rodzaju wyzwaniem jest również fakt, iż jest to dyscyplina bardzo wytrzymałościowa, a niekiedy również obciążająca psychicznie. Jak się bowiem okazuje, nawet najwięksi sportowcy mają na swoim koncie wiele porażek – również w przypadku światowej sławy zawodników liczba straconych punktów stanowi około 50% wszystkich rozegranych. Sportowcy nie załamują się więc po przegranych meczach, a jedynie wyciągają z nich wnioski oraz ćwiczą jeszcze intensywniej dzięki zwiększonej motywacji. To ogromna lekcja pokory, gdyż każdy, nawet najmniejszy sukces daje ogromną satysfakcję.

Kobiecy tenis w Polsce

Myśląc o największych polskich tenisistkach nie sposób nie wspomnieć w pierwszej kolejności o Jadwidze Jędrzejowskiej, czyli najwybitniejszej zawodniczce pierwszej połowy XX wieku. Zdobyła popularność na arenie międzynarodowej głównie ze względu na dwa swoje największe sukcesy: zostanie finalistką Wimbledonu oraz US Open. W ostatnich latach zdecydowanie najwięcej słyszało się o Agnieszce Radwańskiej. Jej godnym zastępstwem stała się jednak Iga Świątek, zawodniczka, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Tenisistka ma ogromną szansę na to, by zostać niekwestionowaną królową polskiego tenisa – jako pierwsza Polka triumfowała w wielkoszlemowym singlu i ma na swoim koncie liczne wygrane klasyfikuje się najwyżej w rankingu WTA gry pojedynczej. W ścisłej czołówce plasuje się również Magda Linette, poznańska tenisistka. Jest piątą najwyżej klasyfikowaną polską zawodniczką w historii rankingu WTA. Zwyciężyła dwa turnieje WTA w grze pojedynczej i jeden w grze podwójnej. Warto wspomnieć również o Alicji Rosolskiej i Klaudii Jans – światowej klasy deblistkach.

Polscy mistrzowie tenisa – kto wyróżnia się w męskim gronie?

Na kartach historii zapisał się między innymi Wojciech Fibak – najlepszy polski tenisista drugiej połowy XX wieku. Był zawodnikiem światowej sławy, czterokrotny ćwierćfinalistą turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej oraz zwycięzcą Australian Open w grze podwójnej. Nazwisko Łukasza Kubota również powinno być bardzo dobrze znane – to zawodnik, który aktywnie uczestniczy w turniejach i nie ma sobie równych w grze podwójnej, dzięki czemu ma na swoim koncie dwa wielkoszlemowe triumfy. Nie sposób nie wspomnieć również o Jerzym Janowiczu, którego kariera szybko się zaczęła i równie szybko skończyła. Nie oznacza to jednak, że nie ma dla niego miejsca w gronie polskich mistrzów tenisa – jako pierwszy Polak dotarł bowiem do półfinału Wimbledonu (w 2013 roku). Miano obecnego faworyta ma jednak Hubert Hurkacz, który jest uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych zawodników na świecie. Może pochwalić się takimi sukcesami, jak na przykład zwycięstwo w ATP 1000 Miami Open 2021, czy też dotarcie do ½ Finału Wimbledonu, również w 2021 roku. Polacy mają również liczne sukcesy w światowym deblu – Marcin Matkowski i Mariusz Fyrstenberg wygrali aż 15 turniejów rangi ATP, a 5 razy wystąpili w ATP World Tour Finals.

Iga Świątek i Hubert Hurkacz to dwójka zawodników, która w chwili obecnej jest określana jako przyszłość polskiego tenisa. Jesteśmy pewni, że spełnią oczekiwania trenerów i kibiców – sukcesy na ich kontach już teraz są imponujące. A kto poza nimi ma szansę? Tak naprawdę każdy młody, zdolny i konsekwentny sportowiec! Wybierając Akademię Tenisa Prince możesz mieć pewność, że Twoje dziecko zostanie poprowadzone przez najlepszych trenerów i – kto wie – być może zdecyduje się rozpocząć karierę.