Określenie optymalnego wieku, by zacząć uprawiać dany sport jest praktycznie niemożliwe. Choć prowadzono na ten temat wiele badań nie określono, kiedy dokładnie powinno zacząć się trenować. To bardzo indywidualna sprawa w każdym sporcie. Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej zacząć grać w tenisa i czy nastolatkowie mają jeszcze jakieś szanse na rozwój w tej dyscyplinie. Odpowiadamy jak zacząć trenować w wieku nastoletnim i czy to faktycznie dobry pomysł.

“Odpowiedni” moment

Tak naprawdę “odpowiedni” moment nie istnieje. Dzieci w wieku 5-6 lat mogą spokojnie rozpoczynać treningi i stawiać pierwsze kroki w grze w tenisa. Jednak zdarza się, że nie są w stanie dostatecznie skupić uwagi na tym, co dokładnie powinny robić. Rozpoczęcie nauki gry w tenisa powinno być przede wszystkim świadome. Gdy dzieci same decydują o tym, czy chcą grać, ich nauka idzie zdecydowanie lepiej. W wieku 6, 7, czy 8 lat są już w stanie nauczyć się prawidłowej techniki uderzeń i rozwijać się w sporcie. Wiele osób zastanawia się, czy nastolatkowie mogą rozpocząć naukę i osiągać dobre wyniki – oczywiście! Dziecko w wieku 11-12 lat umie już samodzielnie podejmować decyzje i jest w stanie określić, czy ten sport jest faktycznie stworzony dla niego. Dobra koordynacja ruchowa, ogólny rozwój i uważny trener z pewnością sprawią, że dziecko z radością będzie korzystać z treningów i szkolić swoje umiejętności.

Nastoletnie lata

Bycie nastolatkiem nie przekreśla możliwości dziecka na osiąganie dobrych wyników w tenisie i rozwijanie swoich umiejętności. Grunt, to świadoma decyzja pociechy o tym, czy chce zajmować się sportem. Nastoletnie lata to czas, w którym zaczynamy rozumieć, co może być naszą pasją, a z czego powinniśmy zrezygnować. Ta samoświadomość przekłada się na zaangażowanie i chęci. Oddanie się pasji z wyboru zdecydowanie pomaga w jej rozwoju i sprawia, że dziecko jest w stanie osiągać lepsze wyniki. Dobrze, jeśli nastolatek zacznie trenować w grupie. Dzięki temu sprawdzi, czy odnajduje się w środowisku i czy chce kontynuować poczynania w sporcie. Istotnym jest by monitorować potrzeby nastolatka i słuchać jego zdania – tenis ma sprawiać mu przyjemność, a nie być przymusem.

Dobry trening

Jeśli dziecko podjęło już świadomą decyzję o tym, że chce grać w tenisa, czas wybrać odpowiedniego trenera. Przede wszystkim musi on znaleźć wspólny język z Twoim dzieckiem – inaczej trudno będzie wyzwolić jego potencjał i entuzjazm. Dobry trener powinien nauczyć Twoje dziecko szacunku do przeciwników, ale też pokazać mu, że nie powinno tolerować oszustwa. Na początku trening powinien trwać od 60 do 90 min, 2-3 razy w tygodniu. Grunt to nieustanna zmiana ćwiczeń i rozwój dziecka. Dopiero gdy opanuje wszystkie uderzenia techniczne, warto pomyśleć o zwiększeniu częstotliwości treningów.

Jak widzisz, bardzo trudno przesądzić o idealnym wieku na naukę gry w tenisa. W tym sporcie liczy się indywidualne podejście – nie ma ustalonej reguły. Warto więc po prostu sprawdzić, czy nastolatkowi tenis przypada do gustu i czy jego postępy są satysfakcjonujące.