Tenis to wspaniały sport zarówno dla tych, którzy wolą grać indywidualnie, jak i dla tych, którzy preferują grę drużynową. Poznaj zalety gry w deblu i mikście, i zdecyduj, który typ gry będzie dla ciebie odpowiedni!

Tenis jako sport drużynowy

Tenis to sport, który od zawsze cieszy się dużą popularnością. Kojarzy się go przede wszystkim z grą indywidualną, jednak drużynowa rozgrywka może być równie ciekawym doświadczeniem. Mecz rozgrywany pojedynczo nazywany jest singlem. W przypadku meczów drużynowych mamy dwa rodzaje – debl oraz mikst. Deblem określamy rozgrywkę dwóch osób tej samej płci, a mikstem starcie, w którym drużynę stanowi mężczyzna i kobieta. Nie ma wątpliwości, że między drużynowym a pojedynczym meczem występują różnice. Różni się dynamika i sposób gry. Rozgrywka deblowa bądź mikstowa odbywa się w dużej mierze tuż przy siatce, za to singiel toczy się głównie na linii bazowej. W grze drużynowej niezwykle istotną rolę odgrywa komunikacja i współpraca między zawodnikami. Muszą oni się dopełnić i zsynchronizować, żeby razem skutecznie odpierać ataki przeciwnika.

Zalety gry w deblu

Jeśli chciałbyś spróbować gry drużynowej, warto wcześniej zapoznać się z tym, jakie są korzyści z tenisa w deblu. Na pewno jest to odmienna gra od tej, jaka ma miejsce w przypadku singla. W deblu dzieli się kort z partnerem. Należy rozstawić się w taki sposób, aby każdy z zawodników miał swobodę ruchów. Ze względu na to, że współpracuje się tu z drugą osobą, taki mecz może być mniej intensywny pod względem fizycznym w porównaniu do singla. Trzeba tu za to poświęcić czas na lepsze poznanie techniki gry swojego partnera, jako że doświadczeni i zgrani zawodnicy mogą odnieść naprawdę wspaniałe efekty. Ćwiczy się wówczas trochę inne umiejętności niż te, na których należy się skupić w singlu. Nawet dla tych, którzy grają w tenisa już długo, rozgrywka deblowa może być ciekawym doświadczeniem i sprawdzeniem swoich zdolności.

Tenis jako sport mikstowy

Co w przypadku korzyści z gry w tenisa mikstowego? Mimo że ten typ gry może wydawać się najmniej popularny, rozgrywany był na olimpiadach, a obecnie jest często wybierany przez amatorów. Mikst to ciekawy sposób na połączenie predyspozycji zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Chociaż zawodnicy mogą tu mieć całkiem odmienne style, mikst umożliwia ich wykorzystanie i stworzenie nowej kombinacji. Wypracowanie skutecznej komunikacji i współpracy może być na początku trudniejsze, jednak kiedy już się uda, bez wątpienia przyniesie to obydwu zawodnikom mnóstwo satysfakcji. Mikst to ponadto przepis na dobrą zabawę podczas gry.

Nie ma wątpliwości, że zarówno gra w mikst, jak i w deblu, posiada swoje zalety. Tenis jako sport drużynowy może być świetną okazją do tego, żeby rozwinąć swoje umiejętności i nauczyć się współpracy.