Kiedy poświęcasz dużo czasu na doskonalenie swoich umiejętności, nic dziwnego, że w końcu nadchodzi taki moment, w którym pragniesz się sprawdzić i dowiedzieć się, na jakim poziomie naprawdę jesteś. Turnieje tenisowe dla początkujących mogą być do tego świetną okazją. Dowiedz się, jak startować w amatorskich turniejach tenisowych!

Tenisowe turnieje dla amatorów

Nie można ukryć, że tenis to popularny sport – wiele osób trenuje go na poziomie profesjonalnym, aby móc startować w prestiżowych turniejach. Okazuje się, że wcale nie trzeba być profesjonalistą, aby wziąć udział w konkursie. Również na dużą skalę organizowane są tenisowe turnieje dla amatorów, w których mogą uczestniczyć nawet te osoby, które nie posiadają zbyt dużego doświadczenia. Konkursy te posiadają niższą rangę i zazwyczaj są organizowane lokalnie. Bez wątpienia w swoim województwie znajdziesz oferty turniejów, w których mogą sprawdzić się amatorzy. Na stronie Polskiego Związku Tenisowego znajduje się specjalna wyszukiwarka zawierająca dane na temat aktualnych konkursach we wszystkich kategoriach – skrzatów, kadetów, młodzików czy juniorów. Stamtąd dowiesz się, kiedy organizowany jest turniej, a także co musisz zrobić, aby wziąć w nim udział.

Jak rozpocząć przygodę z tenisowymi turniejami?

Startowanie w tenisowych turniejach nie jest wcale tak skomplikowane, jak niektórym mogło się wydawać. W sezonie, organizowanych jest wiele różnych konkursów. Aby wziąć udział w jednym z nich, należy wpierw zaznajomić się z regulaminem, w którym szczegółowo podany jest sposób zgłoszenia uczestnictwa. Pamiętaj, że może mieć on różne formy. W przypadku amatorskich turniejów, przygotowanych przez lokalne społeczności, nierzadko wystarczy wnieść opłatę wpisową, zarejestrować się w danym systemie bądź wypełnić odpowiedni wniosek.

Istnieje również możliwość wyrobienia specjalnej licencji zawodniczej. Wydawana jest przez Polski Związek Tenisa i uprawnia do brania udziału w konkursach na wielu różnych poziomach. Wcale nie trzeba być profesjonalnym zawodnikiem, aby móc ją otrzymać. Również ci, którzy zajmują się tenisem amatorsko, mogą złożyć wniosek, a następnie startować w odpowiednich turniejach i czerpać z tego satysfakcję. W celu zdobycia takiej licencji należy przesłać wypełniony formularz na stronie Polskiego Związku Tenisa, dostarczyć zaświadczenie od lekarza, zgodę na przestrzeganie regulaminu czy w razie potrzeby zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Dzięki takiej licencji zawodnik może uczestniczyć w różnych konkursach – należy jednak prawidłowo dopasować zdolności do rangi turnieju. W przypadku amatorów odpowiednie będą turnieje wojewódzkie, o najniższej randze 5.

Nie ma wątpliwości, że wzięcie udziału w tenisowym turnieju to ważna chwila, niezależnie czy to konkurs na poziomie amatorskim, czy też profesjonalnym. Uczestniczenie w zawodach to wspaniała sposobność do tego, aby sprawdzić swoje umiejętności, a do tego dobrze się bawić!