Pokonują trudności, zwyciężają wielkie konkursy – sukcesy sportowców grających w tenisa na wózkach potwierdzają, że jeśli się chce, to można wszystko. Poznaj inspirujące historie tenisistów niepełnosprawnych, które zdecydowanie Cię zaskoczą!

Na czym polega tenis na wózkach?

Tenis na wózkach to dyscyplina, którą mogą praktykować osoby z niepełnosprawnościami. Gra przebiega bardzo podobnie do standardowego tenisa ziemnego – rozgrywa się na takim samym korcie z wykorzystaniem tego samego sprzętu. Główna zasada, która rozróżnia oba typy gry to fakt, że w tenisie na wózkach odbicie piłki od kortu może nastąpić więcej niż raz. Co więcej, może ono zostać wyprowadzone poza polem gry – ten aspekt wykorzystuje się najczęściej podczas serwisu. Ten rodzaj sportu powstał w XX wieku, w latach 70. W 1992 roku, na konkursie w Barcelonie, stał się zaś oficjalną dyscypliną paraolimpijską. Od tego czasu tenis na wózkach jest rozgrywany na wielu różnych mistrzostwach i konkursach. Zawody są przeprowadzane w różnych kategoriach, takich jak juniorzy, kobiety czy mężczyźni.

Sportowcy niepełnosprawni w tenisie

Mówiąc o sportowcach praktykujących tenis na wózkach, nie można nie wspomnieć o osobie takiej jak Jean-Pierre Limborg. Był on pierwszym międzynarodowym uczestnikiem US Open. W Ameryce dyscyplina ta rozwijała się niezwykle prężnie, jednak do Europy przywiódł ją dopiero Jean-Pierre Limborg. Razem ze swoim trenerem zaczął szerzyć ideę tego sportu, aż w końcu we Francji powstał pierwszy na kontynencie klub takiego typu. Od tej pory tenis na wózkach stał się istotną dyscypliną zarówno w Europie, jak i innych częściach świata. Jest wielu sportowców, którzy posiadają niezwykłe osiągnięcia w tej dziedzinie.

Jednym z nich jest na przykład Stephane Houdet, który reprezentuje Francję. 4 razy zdobył medale na igrzyskach paraolimpijskich, a do tego był mistrzem innych wielkich konkursów, takich jak French Open czy US Open. Kolejnym francuskim pionierem jest Yannick Noah, który między innymi zwyciężył zawody French Open w 1983 i 1984 roku. Został on uznany za patrona tenisa na wózkach. Jeśli chodzi o tenisistki, należy wspomnieć o niemieckiej sportowczyni Sabine Ellerbrock, która na skutek poważnej infekcji stopy trafiła na wózek. Wkrótce zaczęła ćwiczyć tenis, co doprowadziło ją do zwycięstwa w 42 turniejach singlowych i 31 deblowych. Była liderką rankingu singlowego. W Polsce najwięcej tytułów w tenisie na wózkach zdobył Tadeusz Kruszelnicki. Wziął udział w sześciu igrzyskach paraolimpijskich, był też finalistą wielkoszlemowego konkursu Australian Open w 2001 i 2006 roku. Zdobył ponadto srebrny i brązowy medal w World Team Cup. Warto wspomnieć, że oprócz tego drużyna polskich zawodników zwyciężyła w drużynowych mistrzostwach świata mężczyzn.

Tenis na wózkach to wyjątkowa dyscyplina, która może poszczycić się wieloma wspaniałymi sportowcami. Sabine Ellerbrock, Stephane Houdet czy Tadeusz Kruszelnicki – ich historie stanowią niezwykłe źródło inspiracji!