Rodzina odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu każdego człowieka. To wśród najbliższych nabywamy podstawową wiedzę i umiejętności niezbędne do funkcjonowania w rzeczywistości społecznej. Rodzice i krewni stają się przykładem dla dzieci, które, jak wiadomo nie od dziś, najszybciej uczą się poprzez obserwację i naśladownictwo dorosłych. Nierzadko z rodzinnego domu, poza podstawowymi wzorcami zachowań, wynosimy także przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje oraz pasje.

Każdy rodzic chce wychować swoje dziecko najlepiej jak potrafi, chce dać mu z siebie to co najlepsze, pomóc spełniać marzenia i rozwijać zainteresowania. Niejeden tata wyobraża sobie, że kiedyś nauczy swojego syna jeździć na rowerze czy grać w piłkę, a mama pragnie nauczyć córkę tańczyć lub gotować. Często rodzice chcą wychować potomka na własne podobieństwo i zaszczepić w nim pasję do tego co sami lubią robić najbardziej.

Podobne zainteresowania np. tą samą dyscypliną sportową niosą z sobą niezliczone korzyści dla obu stron. Są doskonałą okazją do wspólnego spędzania czasu. Dają możliwość bliższego poznania się, co sprzyja budowaniu silniejszych i trwalszych relacji na całe życie. Jeżeli dziecko od małego obserwuje jak jego rodzice bądź  krewni realizują swoje pasje, to staje się to dla niego rzeczą naturalną i samo chętnie kontynuuje rodzinną tradycję, wiedząc, że w każdej chwili może liczyć na pomoc i wsparcie bliskich, którzy doskonale rozumieją jego potrzeby i rozterki, ponieważ znają je z własnego doświadczenia.

Rodzin, w których młodsze pokolenia podzielają pasje swoich przodków nie brakuje w świecie sportu. Wiele przykładów, zarówno polskich jak i zagranicznych sportowców, którzy zamiłowaniem do aktywności fizycznej zarazili się od swoich rodziców i krewnych można znaleźć na kortach tenisowych. Idealnie ilustruje to zjawisko przypadek najlepszej polskiej tenisistki – Agnieszki Radwańskiej oraz jej młodszej siostry Urszuli. W ich rodzinie sportowa tradycja pielęgnowana jest od dawna, ponieważ już dziadek dziewczyn był zawodowym hokeistą i trenerem KS Cracovia, pełnił też funkcje selekcjonera kadry narodowej w hokeju ma lodzie. Ojciec sławnych sióstr Robert, zanim został trenerem tenisa, był zawodnikiem krakowskiego klubu tenisowego KS Nadwiślan oraz łyżwiarzem figurowym. Nic więc dziwnego, że Radwańskie już zaszły tak daleko w swojej zawodowej karierze. Mając takie wzory do naśladowania – nie mogło być inaczej.

Ze sportowej rodziny pochodzi również Jerzy Janowicz, którego oboje rodzice byli siatkarzami. Zamiłowanie do aktywności fizycznej zaszczepili u „Jerzyka” bardzo szybko, ponieważ na pierwsze treningi tenisa posłali go, kiedy miał zaledwie 5 lat. Ich zaangażowanie, poświęcenie oraz niemałe koszty finansowe jakie musieli ponieść, żeby ich syn mógł rozwijać swój talent pozwoliły Janowiczowi zajść tak wysoko.

Sportowe korzenie mają również zagraniczne gwiazdy tenisa takie jak choćby Andy Murray, który swoją pasją zaraził się od mamy – szkockiej tenisistki i trenerki tenisa. Poza mamą wzorem dla Andy’ego mógł być też dziadek – niegdyś piłkarz oraz tata i wujek, których ulubioną dyscypliną był golf. Sport od pokoleń był także obecny w rodzinie Rafaela Nadala, którego wujek był tenisistą. Wśród jego krewnych byli także piłkarze, m. in. Miguel Nadal, dawniej jeden z czołowych zawodników hiszpańskiego klubu FC Barcelona.

Niezwykłe osiągnięcia oraz sukcesy sportowe największych gwiazd tenisa, bez wątpienia zależą w dużym stopniu od ich talentu oraz czasu jaki poświęcają na treningi i ciągłe doskonalenie własnych umiejętnośći. Duże znaczenie w ich karierze ma jednak także, co często sami podkreślają, wsparcie najbliższych, bez których pomocy ich droga na szczyt byłaby znacznie dłuższa i trudniejsza.