Sport i ćwiczenia ruchowe są bardzo ważne w młodym wieku, ponieważ wpływają na rozwój dziecka. To również w dzieciństwie zaczynają się kariery największych sportowców. Niektórzy posiadają szczególne predyspozycje do konkretnych dyscyplin sportowych. Dlatego warto, by rodzice obserwowali zachowanie dziecka i pomogli mu wybrać sport, w którym najlepiej odnajdzie się ich pociecha.

Jeżeli widzimy, że dziecko jest bardzo żywiołowe, wykazuje się sprytem i wyjątkową odwagą podejmowania nowych coraz trudniejszych ćwiczeń, treningi mogą być początkiem wielkiej przygody. Nawet najmłodsi mają szansę zacząć trenować w klubie sportowym, gdzie pod okiem trenera będą nie tylko zdobywać coraz lepsze umiejętności, ale także bawić się aktywnością fizyczną.

Każdy człowiek posiada podstawowe zdolności motoryczne, powinny być one rozwijane jak najwcześniej i często trenowane, aby przyniosły oczekiwany efekt. Predyspozycje sportowe można podzielić ze względu na właściwości budowy i funkcjonowania struktury morfologicznej i biologicznej ciała, w skrócie określanej zdolnościami motorycznymi.

Rodzaje zdolności motorycznych:

  • strukturalne – struktura, proporcje, masa ciała;
  • energetyczne – szybkość męczenia się, czyli wytrzymałość i siła;
  • koordynacyjne – orientacja przestrzenna wzrokowo-ruchowa, w tym m.in. utrzymywanie równowagi, rytmiczność ruchów, łączenie, szybkość reakcji i dostosowania;
  • psychiczne – siła woli, charakter, temperament, osobowość.

Dziecko z piłkąWarto zapisać dziecko na zajęcia sportowe choćby po to, by sprawdzić jego predyspozycje do sportu i konkretnej dyscypliny. Można też skonsultować się z nauczycielem wychowania fizycznego – powinien on zauważyć, w jakim sporcie najlepiej czuje się nasza pociecha. Doświadczony wuefista będzie w stanie wstępnie powiedzieć, czy widzi u kandydata niecodzienne atuty.

Poszukiwanie pasji, również tej sportowej pozwala zacieśnić więzi rodzinne. Nawet jeżeli nie widzimy wyjątkowych umiejętności, ale nasze dziecko chętnie poświęca czas na aktywność fizyczną, pozytywnie wpłynie wysłanie malucha na zajęcia sportowe. Zajęcia sportowe mogą dostarczać wiele radości.