Często w towarzystwie osób uprawiających sporty można usłyszeć specyficzną terminologię, którą osoby, niebędące w temacie, nie do końca mogą zrozumieć. Tenis również takową posiada, nie jest ona jednak skomplikowana. Wystarczy pojąć podstawy, a doskonale zrozumie się zasady gry tenisa.

W terminologii tenisowej występują trzy podstawowe formy rywalizacji. Pierwszą z nich i zarazem najbardziej popularną, jest rywalizacja pojedyncza. Jest to gra 1×1, czyli zawodnik na zawodnika na korcie tenisowym o wymiarach 23,77m x 8,23m. Następnie należy pamiętać o nieco bardziej złożonej rywalizacji dublowej. W tym przypadku dwóch zawodników gra przeciw dwójce przeciwników na korcie o powierzchni 23,77m x 10,97m. Ostatnią formą jest forma mieszana, polegająca na meczu między dwiema grupami, występuje także na korcie mierzącym 23,77m x 10,97m.Młody tenisista

Definicji uderzeń jest wiele, lecz kilka z nich należy do grupy podstawowych – dzięki nim możliwe jest zrozumienie zasad gry w tenisa. Pierwszym z nich jest forehand, czyli uderzenie wykonywane wewnętrzną stroną rakiety. Najczęściej wykorzystywane jest przy grze z głębi kortu. Równie ważny jest backhand. Różni się jedynie tym, że wykonywane jest zewnętrzną stroną rakiety. Serve, znany ze słyszenia, rozpoczyna rozegranie każdego punktu i kierowany jest po przekątnej kortu. Natomiast smash polega na zbijaniu wysokiej piłki zagrywanej przez przeciwnika. Volley także odgrywa istotną rolę, ponieważ nazywa się tak krótkie uderzenie grane z powietrza przed odbiciem się piłki od podłoża. Ostatnim z podstawowych uderzeń, jest drive. Oznacza on mocne uderzenie z głębi kortu bez rotacji.

Miłość do tenisaNazwy zagrań również należą do licznej kategorii. Najbardziej znanym zagraniem defensywnym jest lob. Polega na przerzuceniu piłki wysokim łukiem nad rywalem tak, aby trafiła w ostatnie metry kortu. Natomiast serve and rolley oznacza wykonanie servu i natychmiastowe pójście do siatki, w celu zagrania kończącego volley’u. Kolejnym, ważnym zagraniem, jest minięcie. Następuje ono z głębi kortu i wykonywane jest w taki sposób, aby piłka minęła przeciwnika przy siatce. Z kolei return wiąże się z odegraniem forehand’em, backheand’em lub lob’em piłki serwisowej przeciwnika. Ostatnim z podstawowych zagrań jest as. Jest to serve zagrany w taki sposób, aby przeciwnik nie był w stanie dotknąć piłki rakietą.

Jak widać, terminologia tenisowa nie jest tak skomplikowana, gdy rozumie się znaczenie konkretnych uderzeń i zagrań. Po opanowaniu podstaw, każdy mecz będzie sprawiał jeszcze więcej przyjemności i ekscytacji. Warto więc czasami zagłębić się w tajniki nazewnictwa sportowego.