Rosyjska tenisistka Maria Sharapova – wielokrotna liderka rankingu WTA Tour oraz zwyciężczyni licznych turniejów – jest najlepszym przykładem, że wytrwałe i systematyczne ćwiczenia od najmłodszych lat mogą przynieść spektakularny sukces.

Swoją przygodę z tenisem zaczęła mając 4 lata. Otrzymała wówczas w prezencie rakietę tenisową i mimo bardzo młodego wieku zainteresowała się tym sportem. Już po 2 latach zauważono jej niezwykły talent podczas turnieju. Z tego też powodu rodzice chcieli posłać ją do jednej z najlepszych szkół tenisowych – wybór padł na Bollettieri Sports Academy. W tym celu rodzina musiała przeprowadzić się z Rosji do Stanów Zjednoczonych, a dokładniej na Florydę. Na tę przeprowadzkę opiekunowie musieli przeznaczyć wszystkie oszczędności – za wszelką cenę chcieli bowiem zapewnić córce najlepsze warunki do nauki gry w tenisa. Kształcenie w szkole Maria rozpoczęła w wieku 9 lat. Wszyscy byli pełni podziwu dla postępów, jakich dokonywała z dnia na dzień.

Ciężka praca się opłaciła, gdyż już w 2000 roku Sharapova odniosła sukces i wygrała międzynarodowe mistrzostwa świata juniorów w tenisie ziemnym. Niespełna 3 lata później grała podczas całego sezonu WTA Tour. Znalazła się na liście 50 najlepszych tenisistek. Było to wielkie wyróżnienie dla 16-letniej dziewczyny. W 2004 roku, wszystkie oczy były zwrócone właśnie na nią, kiedy podczas Wimbledonu walczyła o pierwsze miejsce z legendarną Sereną Williams. Spotkanie to było niezwykle widowiskowe – zapisało się na kartach historii. Zwycięstwo przyniosło jej duży rozgłos wśród dziennikarzy i fanów, zaczęto widzieć w niej poważną rywalkę dla sióstr Williams. Sezon zakończyła plasując się na 4 miejscu w rankingu WTA.

W kolejnych latach również odnosiła liczne triumfy. W roku 2005 wygrała turniej w Tokio. Z kolei zwycięstwo w spotkaniu Zurychu, Linz oraz półfinał w WTA Championships, zapewnił tenisistce pod koniec sezonu miejsce wiceliderki i niezwykle wysokie zarobki. W 2007 roku Sharapova zmagała się z kontuzją ramienia, przez co musiała zrezygnować z uczestnictwa w kilku ważnych imprezach tenisowych. Powróciła na kort w maju, 2009 roku, a co ciekawe, wydarzenie to miało miejsce w Warszawie. Niestety, w ćwierćfinale tego turnieju odpadła, gdyż została wyeliminowana przez Alonę Bondarenko.

Najlepsza z najlepszych

Wielką porażką zaczął się dla niej 2010 rok, kiedy podczas Australian Open przegrała już w pierwszej rundzie spotkania. To był jej najgorszy sezon, wiele osób spekulowało, że nie uda się już jej wrócić na podium. Na szczęście 2011 rok był dla tenisistki znacznie lepszy. Pokonanie rywalek w Miami i Rzymie, a także dotarcie do finału podczas Wimbledonu, pomogło jej na nowo uwierzyć w swoje niezwykłe umiejętności i odbudować swoją pozycję – 4 miejsce w rankingu WTA.

Zwycięstwo podczas meczu French Open w 2012 roku zaś spowodowało, że Maria wygrała w swojej karierze łącznie 4 turnieje wielkoszlemowe i tym samym stała się zdobywczynią Karierowego Wielkiego Szlema. Tylko 10 kobietom udało się dotychczas otrzymać to wielkie wyróżnienie.

Sharapova odniosła wiele zwycięstw, które nie sposób wymienić w tym krótkim artykule. Warto jednak wspomnieć, że jest znakomitą tenisistką, która całe swoje dotychczasowe życie poświęciła pasji. Należy także docenić jej rodziców, którzy od samego początku kariery w nią wierzyli i wspierali ją w walce o sukces. Sam talent to nie wszystko, ważne jest także poczucie, że w każdej chwili można liczyć na wsparcie bliskich.