Trening ze ścianką – alternatywa dla klasycznych ćwiczeń czy może tylko niepotrzebny wysiłek? Dzisiaj o tym, czy warto stawiać na taką formę gry i jakie płyną z niej korzyści!

Czy warto trenować ze ścianką?

Trening ze ścianką niesie za sobą wiele korzyści. Pierwszą jego zaletą jest możliwość dostosowania ćwiczeń do naszych indywidualnych potrzeb. Jest to świetny czas, aby przemyśleć każdy ruch, zastanowić się nad tym, co sprawia nam największy problem, przez co zyskujemy znacznie większą samoświadomość, którą potem możemy wykorzystać na korcie. Na początku jednak mogą pojawić się problemy. Piłka może nas “nie słuchać” czy też uciekać na boki, ale nie powinno nas to zniechęcać. Wymusza to od nas szybką pracę nóg, pomaga ćwiczyć refleks, a także kontrolę. Musimy być ciągle w gotowości, ponieważ piłeczka bardzo szybko do nas wraca. Oczywiście, żeby trening miał sens musimy wiedzieć, jak go zaplanować, dlatego w dalszej części poruszymy ten temat!

Jak grać ze ścianką? 

Trening ze ścianką, jak każdy inny koniecznie musimy rozpocząć od porządnej rozgrzewki, dzięki czemu pozwoli nam to przystąpić do dalszych ćwiczeń. Jedną z podstawowych zasad jest to, aby nie stać cały czas w takiej samej pozycji. Nie zaleca się też oddawania kilkudziesięciu identycznych ruchów – powód jest prosty, takie sytuacje na korcie się nie zdarzają. Ćwiczenia powinny być przeplatane, często zmieniane, a my musimy cały czas pozostawać w ruchu. Na zmianę warto jest ćwiczyć uderzenia forhendem, bekhendem czy woleje. Jest to też świetna okazja do tego, aby trenować serwisy oraz skuteczne reakcje na nie! 

Czy trening ze ścianką jest dla każdego?

Czy każdy powinien trenować ze ścianką? Taki trening jest dobrą opcją niezależnie od naszego poziomu zaawansowania. Jednak zanim przejdziemy do tego typu formy ćwiczeń warto jest mieć za sobą, chociaż kilka lekcji z profesjonalistą, który pomoże nam udoskonalić naszą technikę. Niestety, większości taki trening może wydawać się nudny, przede wszystkim ze względu na brak interakcji z drugą osobą, ale dobrze jest, aby pojawił się on w naszym tygodniowym planie ćwiczeń. Trzeba też wspomnieć, że nie musimy “grać” z profesjonalną ścianką tenisową. Wystarczy znaleźć spokojne i bezpieczne miejsce w okolicy, gdzie nie będziemy nikomu przeszkadzać, dzięki czemu trening możemy odbyć nawet na wakacjach. Jednocześnie na sam koniec podkreślmy, że taka forma nie zastąpi nam ćwiczeń na korcie!

Trening ze ścianką? Jesteśmy zdecydowanie “na tak”! Przemyślany i dobrze zaplanowany bez wątpienia może nieść ze sobą wiele korzyści, dlatego warto aby tego typu ćwiczenia przeszły do naszej rutyny.