Wybór butów do tenisa z pewnością nie należy do prostych zadań. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę nawierzchnię do gry, a także zaawansowanie gracza. Czy opłaca się zatem inwestować w profesjonalne buty, jeżeli są one przeznaczone dla dziecka, czy warto jednak zostać przy tradycyjnym obuwiu sportowym?

Buty do tenisa – charakterystyka

Na korcie tenisowym nie powinno używać się zwykłych butów treningowych, ponieważ nie są one przystosowane do tej dyscypliny sportu. Tenis wymaga od zawodnika szybkich startów i zatrzymań, krótkich biegów i ciągłych ruchów na boki. Buty do tenisa są stworzone do takich ruchów gracza, a w dodatku muszą być one ekstremalnie odporne na ścieranie. Jednak nawet najwyższej klasy obuwie, użytkowane na złej powierzchni, będzie szybciej tracić swoje właściwości. Typy butów dzielą się wg. podeszwy na trzy kategorie:

  • Buty na korty twarde – produkty przystosowane do tej nawierzchni charakteryzują się sztywną cholewką i podeszwą, dzięki czemu są wytrzymałe na nagłe zmiany kierunku lub gwałtowne zatrzymania. Występuje w nich duża ilość amortyzatorów, które pomagają w absorbowaniu uderzenia na twardych kortach oraz elastyczne rowki, ułatwiające naturalny ruch.
  • Buty na korty ziemne – ten typ nawierzchni jest najpopularniejszy w Polsce. Buty tenisowe przystosowane do mączki ceglanej mają charakterystyczny bieżnik (zwany potocznie „jodełką”), który zapewnia bardzo dobrą przyczepność. Konstrukcja bieżnika sprawia, że nie zbiera on dużo mączki i łatwo go wyczyścić. Buty na korty ziemne mają również ściśle dopasowaną górną część oraz wzmocnioną część boczną, co zapewnia lepszą stabilizację nogi podczas licznych manewrów. Dla młodych adeptów tenisa, obuwie to może być także klasyfikowane jako uniwersalne.
  • Buty na korty trawiaste – buty na trawę mają podeszwę, która jest bardziej płaska niż pozostałe opisane typy obuwia i zawierają dziesiątki małych gumowych wypustek, aby zapewnić przyczepność nawet na mokrej trawie. Są wykonane z gumy nie pozostawiającej śladów i są dużo bardziej elastyczne.

Tenis dla dzieci – wybór butów

Wybór odpowiedniego obuwia jest szczególnie ważny w przypadku dzieci, których stopa cały czas się kształtuje i rośnie. Po korcie tenisowym porusza się na boki, nie w przód, dlatego w tym przypadku egzaminu nie zdadzą wszelkie inne buty sportowe, np. do biegania. Obuwie nie może być ani za ciasne, ani za luźne, z niewielkim luzem w palcach (do 0,5 cm), wygodnym śródstopiem i sztywnym zapiętkiem, po którym stopa się nie ślizga. Podczas zakładania dziecko nie może odczuwać także dyskomfortu, ponieważ podczas gry będzie on jedynie jeszcze bardziej odczuwalny. Pod uwagę warto wziąć również szerokość stopy. Buty do gry w tenisa należy mierzyć w specjalnych skarpetkach sportowych, gdyż są one delikatnie grubsze od tych zwykłych, co może wpłynąć na odpowiedni wybór rozmiaru.

Dobra amortyzacja stopy dodaje pewności krokom, ślizgom i przyspieszeniom. Z tego względu odpowiednio dobrane obuwie nie tylko polepsza jakość gry, ale również chroni kostkę i stawy skokowe przed ewentualnymi kontuzjami, które mogłyby na długo wykluczyć z treningów.