Gdy ktoś rozpoczyna naukę gry w tenisa musi pomyśleć o odpowiednim sprzęcie, takim jak na przykład wygodne buty czy dobrze dobrana rakieta – jaka będzie najlepsza dla osób początkujących? Poniżej prezentujemy kilka praktycznych porad.

Nie spiesz się

Na początek dobrze jest poćwiczyć i wypróbować różne rodzaje rakiet. Wtedy będzie można sprawdzić, jaki sprzęt sprawia, że grasz dobrze i w jakich momentach gry osiągasz najlepsze wyniki. Zakup rakiety jest pewną inwestycją, dlatego nie ma się co z nią spieszyć. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które często mają bardzo duży zapał na początku, a z czasem go tracą. Lepiej jest poczekać i zobaczyć, że miłość do tenisa nie jest tylko chwilową zachcianką.

Waga i balans

waga i balans w rakiecie tenisowejJednym z najbardziej istotnych aspektów jest waga rakiety. Modelami lekkimi, czyli mającymi mniej niż 270 gramów jest bardzo łatwo manewrować, umożliwiają one także szybszy zamach. Dobrze sprawdzi się dla początkujących graczy, jednak warto pamiętać, że przy częstej grze mogą pojawić się bóle nadgarstka, ponieważ ten typ sprzętu podczas gry przenosi wstrząsy właśnie na tę część ciała. Drugim typem są rakiety średnie, ważące 275-300 gramów, zapewniające lepszą ochronę nadgarstka, a także większą stabilność niż te lekkie. Ostatnim rodzajem jest rakieta ciężka, mająca ponad 300 gramów, na którą lepiej jest zdecydować, mając już pewną wprawę w uprawianiu tego sportu. Jej istotnymi zaletami są: lepsza ochrona nadgarstka, większa siła uderzeń czy kontrola nad nimi. Nie bez znaczenia jest również balans sprzętu, czyli określenie jej środka ciężkości. Istnieją trzy typy, pierwszym z nich jest “na główkę”, której ciężar jest przesunięty właśnie na główkę, powodując, iż sprzęt posiada cechy rakiety lekkiej. Drugi rodzaj – neutralny, jest kompromisem pomiędzy dwoma pozostałymi typami. Ostatni typ, balans “na rączkę” oznacza posiadanie punktu ciężkości na rączce rakiety i ma właściwości modeli ciężkich, nie obarcza także nadgarstka.

Odpowiednia rączka

Nie bez znaczenia jest również właściwy typ rączki, szczególnie w przypadku młodszych graczy. Im dziecko jest młodsze, tym krótszą rączkę powinna mieć jego rakieta. Jeśli chodzi o młodzież, odpowiednią wielkość określa się za pomocą tak zwanej metody amerykańskiej, polegającej na chwyceniu rakiety tak, aby określić odległość od kłębu kciuka do opuszków palców – przy dobrze dobranym sprzęcie wynosi 1 centymetr. Istnieją cztery rozmiary rączek dla dorosłych. Przyjmuje się, że osoby niższe, a zatem o krótszych palcach, powinny wybierać rozmiar 2 lub 3, zaś wyższe – 4 lub 5.

Wielkość główki

Istotnym aspektem jest wielkość główki rakiety, najbardziej popularnym rozmiarem jest 660 centymetrów kwadratowych. Warto wiedzieć, że im jest on większy, tym łatwiej trafić w piłkę – dlatego osobom początkującym poleca się rakiety, których główka ma więcej niż właśnie 660 cm². Dobrze jest jednak pamiętać, że długoterminowe używanie tego typu sprzętu nie pozwoli na zrobienie postępów, takich jak na przykład wyrobienie precyzji uderzenia, dlatego po czasie należy zmienić rakietę na mniejszą.

Rodzaje naciągów

Ostatnią, ale nie najmniej ważną kwestią są rodzaje naciągów. Pierwszym typem są te wykonane z włókna syntetycznego, które charakteryzują się dużą elastycznością, a także wysokim komfortem użytkowania, ale są nieco mniej wytrzymałe od pozostałych. Z kolei naciągi poliestrowe są bardzo odporne, a przy tym sprężyste i zapewniają większą wygodę gry. Te wykonane z włókna naturalnego sprawiają, że gra się niezwykle dobrze, ale są droższe od sztucznych odpowiedników, a przy tym wykazują małą wytrzymałość. Ciekawym rozwiązaniem są naciągi hybrydowe – na strunach poziomych znajdują się te z włókien syntetycznych lub naturalnych, zaś na pionowych – poliestrowe. To bardzo popularny typ, który wybiera wielu zawodników, gwarantujący wytrzymałość i elastyczność.

Wybór odpowiedniej rakiety do gry w tenisa to  nie lada wyzwanie. Warto pomyśleć o tym, aby najpierw trochę potrenować, poznać swoje przyzwyczajenia, a sprzęt dopasować do wieku, budowy ciała i umiejętności.