Pierwsze kroki w tenisie? Nasze dziecko nie powinno stawiać ich samodzielnie – tutaj konieczne jest znalezienie właściwego trenera. Odpowiada on nie tylko za efekty, które młody gracz osiągnie na korcie, lecz również za dobre samopoczucie naszych podopiecznych czy też poziom motywacji. Jaki powinien być nauczyciel idealny? 

Idealny trener tenisa – jaki powinien być?

Trener tenisa powinien być kimś więcej niż nauczycielem – osobą, której młody człowiek zwyczajnie ufa, lecz jednocześnie darzy ją autorytetem i wie, że z wszelkimi problemami, jakie pojawiają się na korcie może się do niego zgłosić. Dlatego bardzo istotne jest, aby trener miał wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne, co wiąże się zarówno z dobrą komunikacją z dzieckiem jak i rodzicami, ale również dawaniem feedbacku, czyli informacji zwrotnej. Powinna być ona sformułowana w taki sposób, aby młodzi gracze wiedzieli co powinni poprawić, lecz jednocześnie czuli się docenieni, co jest ważne szczególnie na początku przygody ze sportem. Co jeszcze? Osoba pracująca z dziećmi powinna wykazywać się dużą cierpliwością i wytrwałością. To bardzo istotne w chwilach zwątpienia, które dopadają każdego początkującego zawodnika.  

Doświadczenie trenera

Czym powinien charakteryzować się idealny trener? Ważne są przede wszystkim odpowiednie kwalifikacje, by wiedzieć jak przekazywać wiedzę młodszemu pokoleniu. Bardzo istotna jest także teoria, przecież to właśnie nauczyciel ma później rozwiewać wszelkie wątpliwości, które związane są chociażby z regułami gry, a także znać zasady, jakie obowiązują przykładowo w czasie turniejów, na których z czasem dzieci będą startować! Oczywiście dobrze też, by był doświadczonym graczem, z tego powodu, że właśnie poprzez praktykę można się najwięcej nauczyć, a bazując na własnym doświadczeniu będzie w stanie lepiej wspomóc młodego człowieka w trudnych momentach lub też nauczyć go pewnych trików, które sam wypracował właśnie grając!

Dlaczego warto ćwiczyć z trenerem?

Bez wątpienia rozpoczynając swoją przygodę z tenisem warto jest zacząć właśnie od znalezienia trenera. Jest to sport bardzo mocno techniczny, dlatego łatwo jest wypracować na początku błędne nawyki, które potem trudno będzie skorygować. Nauczyciel będzie na bieżąco korygował nasze pomyłki dając dobre porady, które na pewno mogą się przydać. Nie zapominajmy też o kwestiach związanych z motywacją, która potrzebna jest zarówno na początkowym etapie, lecz także później, kiedy pojawiają się pierwsze trudności czy niepowodzenia.

Dobry trener nie tylko musi mieć umiejętności i wiedzę, jak je przekazywać, lecz jednocześnie (powinien potrafić) wspierać i motywować młodego człowieka.