Uprawianie sportu zawsze pozytywnie wpływa na zachowanie dziecka. Szczególnie zauważalne jest u młodych ludzi trenujących tenisa, od których wybrana dyscyplina wymaga skupienia i regularności.

Gra w tenisa uczy samodyscypliny

Gra w tenisa wymaga już od najmłodszego zawodnika sporego zaangażowania. W ten sposób uczy się on, że aby osiągnąć dobre wyniki w trakcie meczu, musi trenować, ponieważ regularne ćwiczenia są jedynym kluczem do sukcesu. Nawyki te, często przekładają się na codziennie zachowanie dziecka, które rozumie, że ciężka praca w końcu przyniesie oczekiwane efekty. Jest to szczególnie widoczne w przypadku tenisa, gdzie każdy odpowiada za swoje rezultaty i osiągnięte wyniki. Inaczej jest przy sportach zespołowych, jak piłka nożna czy siatkówka, gdzie odpowiedzialność jest często rozproszona. Niepowodzenia czy porażki są ważnym elementem każdego nowego przedsięwzięcia, a dzięki treningom, dziecko będzie je zdecydowanie lepiej znosić w przyszłości. Za sprawą tego doświadczenia znacznie wolniej będzie się ono zniechęcać w różnych życiowych sytuacjach.

Tenis pomaga opanować emocje

Dziecko, stojąc oko w oko z przeciwnikiem na korcie musi uczyć się panować nad swoimi emocjami. Bardzo ważne jest radzenie sobie ze stresem oraz jego fizycznymi objawami, które mogą utrudniać serwis czy kontratak. Jednak w momencie, gdy dziecko upora się z tym w trakcie gry, łatwiej będzie mu także zachować opanowanie w ważnych sytuacjach życiowych, jak egzaminy czy, w późniejszych latach, rozmowy rekrutacyjne. Potwierdzone jest także, że regularne uprawianie sportu rozładowuje nerwy, a także odpręża, dzięki czemu dziecko będzie czuło się dużo lepiej po udanym treningu.

Sport, a zachowania społeczne

Chociaż tenis nie należy do sportów drużynowych, kształtuje w dziecku pewne zachowania społeczne. Dzieje się to chociażby podczas treningów, kiedy nawiązywane są pierwsze relacje z kolegami lub koleżankami z grupy. Młodzi ludzie pomagają sobie nawzajem, mają poczucie wspólnoty, pomimo tego, że często wytwarza się między nimi rywalizacja, która w małych dawkach motywuje do osiągania jeszcze lepszych wyników. Współzawodnictwo również jest bardzo istotne, ponieważ pokazuje, że każdy może odnieść porażkę i uczy szacunku do naszego konkurenta. Sama gra wpływa na budowanie świadomości na temat tego, jak ważna jest uczciwość wobec siebie i innych, a także zachowywanie zasad fair-play. Pokazuje, że oszustwa, zarówno na korcie, jak i w życiu mogą nieść poważne konsekwencje.

Młodzi sportowcy, wiele zachowań z kortu przenoszą na grunt codziennego życia. Dzięki temu, wytwarza się u nich wiele pozytywnych cech, które często pomagają odnieść sukces w wielu dziedzinach, nie tylko w sporcie.