Odpowiednia regeneracja jest równie ważna, jak sam trening! Bez odpoczynku nie jesteśmy w stanie osiągać satysfakcjonujących efektów. Jak to skutecznie zrobić? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego odpoczynek jest ważny?

Zacznijmy od tego, jakie korzyści płyną z odpowiedniej regeneracji po treningu. Przede wszystkim odpoczynek zapobiega przetrenowaniu, które sprawia, że możemy borykać się z szeregiem różnego rodzaju dolegliwości. Przede wszystkim brak wypoczynku jest problemem, który może utrudniać nam dalsze ćwiczenia, ponieważ zmęczone mięśnie są znacznie mniej wydajne. Do tego może dojść ogólny brak siły, a także dolegliwości bólowe lub zakwasy. Przeciążony organizm jest także bardziej narażony na powstawanie urazów i kontuzji.  Musimy także wspomnieć o kwestiach związanych z odpornością – przetrenowani szybciej zapadamy na różnorakie infekcje. Odpoczynek ma przełożenie na ogólną kondycję psychiczną – po regeneracji posiadamy więcej chęci do ćwiczeń, nie zrażamy się dość szybko i jesteśmy w stanie uniknąć syndromu wypalenia. Pamiętajmy, że wymaganie od siebie więcej niż rzeczywiście możemy zrobić nie jest niczym dobrym!

Sposoby na udaną regenerację!

Regenerację powinniśmy rozpocząć od razu po treningu, a nawet w trakcie. Co dokładniej mamy tutaj na myśli? Istotną rolę odgrywają ćwiczenia wyciszające organizm – wystarczy kilkanaście minut rozciągania się, co chociażby zapobiega powstawaniu zakwasów, a także pozytywnie przekłada się naszą przemianę materii. Dobrze też wziąć zimny prysznic, ponieważ minimalizuje on ryzyko wystąpienia stanów zapalnych w mięśniach. Kwestią, o której nie możemy zapomnieć to także sen, który jest podstawą prawidłowego funkcjonowania i regeneracji – powinno się wypoczywać przynajmniej 7-8 godzin na dobę. Do tego istotną rolę odgrywa materac, z jakiego korzystamy – musi on utrzymywać całe ciało w odpowiedniej pozycji. Wskazane jest również zadbanie o naszą psychikę, zwłaszcza jeśli czujemy się przemęczeni, zestresowani lub przytłoczeni treningami to koniecznie zróbmy coś, co nas odstresuje, może nawet warto wziąć pod uwagę dłuższą przerwą od treningów.

Dieta a regeneracja

Bardzo ważną rolę pełni także nasza dieta. W ciągu godziny po zakończonym treningu powinniśmy zjeść posiłek, który będzie bogaty w białko oraz węglowodany. Pamiętajmy, że obliczając bilans kaloryczny należy mieć na uwadze, ile spalamy w czasie treningu. Do tego konieczne jest uzupełnienie elektrolitów – najlepiej zrobić to poprzez specjalistyczne napoje izotoniczne wzbogacone w pierwiastki, takie jak potas, sód, wapń czy magnez. Jeśli chodzi o kwestie suplementacji – wiele zależy od tego, jakie ćwiczenia wybieramy oraz od efektów, które chcemy uzyskać. Nie zapominajmy także o witaminach – jednak to, jakie specyfiki najlepiej jest spożywać powinniśmy skonsultować z dietetykiem. 

Regeneracja po treningu jest bardzo ważna. Nie możemy jej bagatelizować i wymagać od siebie za dużo. Bez odpoczynku nie jesteśmy w stanie osiągnąć oczekiwanych rezultatów.