Kiedy za oknem zima, chłodne powietrze przedostaje się przez nos, a termometr wskazuje poniżej 10 stopni Celsjusza, mało kto ma ochotę wybrać się na trening. Jednak niższe temperatury nie muszą od razu wiązać się z przeziębieniem i rezygnacją z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Badania dowodzą, że trening dziecka na dworze zimową porą z porządnym przygotowaniem jest dobrym pomysłem i korzystnie wpływa na organizm, szczególnie młodego sportowca.

Jaki ubrać dziecko na trening na dworze zimą?

Podczas treningów na świeżym powietrzu zimową porą dużą rolę odgrywa odpowiedni ubiór. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko nie było ubrane za cienko, ale również nie za grubo – tak aby nie doszło do przegrzania, a w konsekwencji, również do przewiania i ewentualnej choroby. Przy dużej intensywności ruchu, cienka, przeciwwiatrowa kurtka na wierzch w zupełności wystarczy. Trzeba natomiast zwrócić uwagę na ciepłą czapkę (pamiętajmy, że przez głowę ucieka ciepło!), wysokie, najlepiej zasłaniające kostkę, skarpety i rękawiczki.

Hartowanie organizmu to świetny sposób na zdrowie

Najlepszym sposobem na wyrobienie odporności wśród najmłodszych, jest jak najczęstsza aktywność na świeżym powietrzu. W obecnych czasach, gdy jakiekolwiek przemieszczanie się po mieście odbywa się za pomocą samochodu lub komunikacją miejską kosztem spacerów sprawia, że organizmy dzieci mają stanowczo mniej możliwości, aby wypracować sobie działania ochronne przed czynnikami chorobotwórczymi. Dlatego też już początkujący sportowiec powinien być przygotowany do rozgrywek w każdych warunkach pogodowych. Rezygnowanie z treningu, gdy pada deszcz lub śnieg zdecydowanie mu w tym nie pomoże. Dzięki hartowaniu organizmu przemiana materii, kondycja oraz krążenie się poprawia, a dziecko choruje coraz rzadziej.

Zwiększenie efektywności treningów zimą

Nie da się ukryć, że dzięki nieograniczonej przestrzeni na dworze, trener jest w stanie przeprowadzić większą liczbę ćwiczeń, gier oraz zabaw, niż na sali gimnastycznej. Chłodniejsze powietrze również mobilizuje zawodników do większego zaangażowania, gdyż mięśnie potrzebują dużej ilości ciepła. Treningi przeprowadzane na zewnątrz uczą dzieci także skupienia oraz ignorowania niekorzystnych bodźców dookoła.

Wiele czynników przemawia za tym, aby zezwolić swoim podopiecznym na treningi na dworze nawet zimą. Nie ma nic lepszego dla zdrowia niż świeże powietrze połączone z aktywnością fizyczną. Niezależnie od tego czy trening będzie miał formę zimowych sportów na obozie, codziennego joggingu, czy rozgrzewki przed meczem – każdy z powodów do spędzenia czasu poza domem jest wskazany.