Na korcie spotykają się ze sobą osoby o różnych umiejętnościach i warunkach fizycznych. Często, zwłaszcza młodzi zawodnicy, boją się grać z przeciwnikami wyróżniającymi się nieprzeciętnym wzrostem. W pozbyciu się tego rodzaju lęku z pewnością pomoże 5 rad, przekonujących o tym, jak grać w tenisa z wyższym przeciwnikiem.

Wysoki zawodnik w tenisie

Przedstawienie technicznych porad dotyczących gry, warto poprzedzić krótką odpowiedzią na pytanie – jakie kryteria decydują o zaklasyfikowaniu danej osoby do wysokich przeciwników? Zgodnie z normą przyjętą powszechnie w środowisku tenisowym, gracz, aby znaleźć się wśród tej grupy (w przypadku zawodników dorosłych) musi mieć powyżej 190 cm (mężczyźni) lub 180 cm (jeśli chodzi o kobiety). Wartości te są zmieniane podczas oceniania wzrostu graczy na turniejach juniorskich. Spośród znanych i osiągających świetne rezultaty wysokich tenisistów warto wskazać postacie, takie jak John Isner, Ivo Karlović czy Milos Raonic. Choć ponadprzeciętny wzrost zawsze stanowi pewnego rodzaju udogodnienie, niższy rywal ma szansę odniesienia sukcesu, dzięki sprytowi i wykorzystywaniu odpowiedniej taktyki.

Jak grać z wyższym przeciwnikiem?

Aby dobrze radzić sobie na korcie z wyższym przeciwnikiem, a co najważniejsze – mieć możliwość wygrania meczu w tenisa, trzeba ćwiczyć wybrane elementy techniki gry. Są nimi na przykład:

  • urozmaicanie uderzeń – polegające przede wszystkim na ciągłej zmianie długości wymian i stosowaniu skrótów, które w konsekwencji utrudnią wysokiemu przeciwnikowi szybkie poruszanie się po korcie,
  • granie niskich piłek – slajs i rotacja wsteczna sprawią, że odbieranie piłki od dołu będzie stanowiło dla wysokiego zawodnika duży wysiłek,
  • korzystanie z geometrii kortu – niżsi gracze mogą bowiem znacznie sprawniej poruszać się po całej powierzchni kortu, a także na bieżąco zmieniać kierunek i długość serw,
  • wyważenie siły – dotyczy zwłaszcza wykorzystywania mocnego serwisu przeciwnika
  • utrzymywanie piłki w korcie – słabsze warunki fizyczne zawsze można bowiem zniwelować za pomocą perfekcyjnej gry technicznej, wydłużeniu wymian i szybkiej reakcji na błędy rywala.

Dlaczego warto grać z wysokimi przeciwnikami?

Rozgrywanie meczów z wyższymi przeciwnikami może stać się świetnym sposobem na rozwijanie umiejętności technicznych oraz zwiększenie pewności gry w tenisa. Wysocy sparingpartnerzy wymagają dużego zaangażowania w prowadzenie wymian, ogromnego skupienia, a także pracy nad swoimi słabymi punktami. Kluczem do pokonania silnego przeciwnika jest sukcesywne poprawianie strategii gry, sprawdzanie różnych rozwiązań i kombinacji uderzeń. Spotykanie się na korcie z zawodnikami o lepszych warunkach fizycznych może być szczególnie cenną lekcją dla młodych adeptów tenisa, którzy potrzebują bodźców umożliwiających doskonalenie ich zdolności.

Gra w tenisa z wyższym przeciwnikiem nie musi być trudna i męcząca. Istotną kwestię dla niższych tenisistów stanowi gruntowne przygotowanie się do tego rodzaju meczu, przeanalizowanie odpowiednich technik i scenariuszy rozgrywki. Bez wątpienia szlifowanie zagrań i efektywne sparingi zaowocują zwiększeniem pewności gry oraz licznymi zwycięstwami.