O tym, że to trening czyni mistrza, wie każdy sportowiec, dlatego podchodząc poważnie do uprawiania tenisa, nie można zapominać o regularnych ćwiczeniach i wizytach na korcie. Odpowiedź na pytanie, jak często trenować, nie jest wcale łatwa. Trudno tu o stałe reguły, gdyż plan treningowy jest indywidualną kwestią każdego sportowca i zależy od różnych czynników.

Jak często powinien trenować tenisista?

Ułożenie odpowiedniego planu treningowego dla tenisisty jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed nim i jego trenerem, niezależnie od tego, czy jest on początkującym czy już praktykującym zawodnikiem. Przede wszystkim musi być on dopasowany do predyspozycji gracza, jego doświadczenia na korcie i kondycji, ale też do oczekiwanych rezultatów. Nie bez znaczenia jest też ogólny stan zdrowia zawodnika i jego przyzwyczajenia, takie jak stosowana dieta oraz liczba godzin, jaką poświęca każdego dnia na sen. Podejście w kwestii ustalania planu treningowego będzie też odmienne w przypadku zawodowej gry w tenisa i chęci udoskonalania konkretnych umiejętności oraz wtedy, gdy na korcie bywa się jedynie dla przyjemności, traktując to jako formę rozrywki. Warto mieć na względzie to, że choć zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, tenisowy trening może sprawiać sporo radości, nie można przesadzić z ich nadmierną intensywnością ponad siły zawodnika.

Budowanie kondycji poza kortem tenisowym

Chcąc zostać naprawdę dobrym graczem, nie można poprzestać na treningach na korcie, bowiem dopiero ich połączenie z innymi formami aktywności pozwoli na poprawę umiejętności, czy chodzi tu o podanie czy chociażby o refleks. Uprawiając stale ten sam rodzaj sportu, do wysiłku zmusza się te same partie mięśni, co nie pozwala na harmonijny rozwój całego ciała. Jest to szczególnie istotne przy trenowaniu takich dyscyplin jak tenis, które wymagają od zawodnika wysokiej wydolności połączonej z siłą. Dlatego treningi poza kortem powinny być oczywistością, jeśli celem jest osiąganie coraz lepszych wyników. Aby poprawić kondycję, warto udać się basen lub zacząć biegać. Natomiast w przyroście siły pomogą zajęcia z ciężarami czy też gimnastyka – również w tym przypadku najważniejsza jest systematyczność.

Dlaczego nie powinno się trenować zbyt często?

Tak jak niezbędna jest harmonia między treningami na korcie i poza nim, tak samo potrzebny jest balans między aktywnością fizyczną a odpoczynkiem. Uprawiając sport bez przerwy i nie dając czasu na regenerację mięśni, można narazić się na kontuzję kolana, łokci czy pleców, która sprawi, że trzeba będzie pożegnać się z kortem na dłuższy czas. W chwilach przemęczenia warto po prostu odpuścić sobie trening – umiejętność mówienia “dość” na takim etapie jest ważna u każdego sportowca. Z pewnością nawet krótki, choć niezbędny, odpoczynek od tenisa sprawi, że powrót na kort będzie przepełniony energią i motywacją do osiągania jak najlepszych wyników.

Trenując tenis, jak każdą inną dyscyplinę sportu, chęć bycia najlepszym jest naturalna i zrozumiała. Trzeba jednak pamiętać, by zachować zdrowy umiar, gdyż zbyt wzmożona częstotliwość treningów może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia, co również przełoży się na opóźnienie w realizacji założonych celów. Dlatego tak bardzo zalecany jest tutaj balans między treningami i odpoczynkiem, który okazuje się sprawdzonym przepisem na sukces.