Rodzice często decydują się na zajęcia dodatkowe dla swoich dzieci, gdyż poszerzają one horyzonty pociechy, rozwijają talenty i umiejętności. Jednak jak wybrać atrakcyjne zajęcia dodatkowe dla dziecka? Obecnie mamy niemal niezliczony wybór kursów dla dzieci – sztuką jest wybrać należy ten, który odpowiada naszemu dziecku, jest dostosowany do jego zainteresowań, potrzeb oraz wieku.

W przypadku najmłodszych dzieci zalecana jest różnorodność, ponieważ trudno ustalić jakie talenty wykazuje nasza pociecha. Dzieci często nudzą się na zajęciach dodatkowych, dlatego że nie są one dostosowane oraz dalece odbiegają od wyobrażeń dzieci na spędzanie wolnego czasu. Wybór zajęć dodatkowych, to nie lada wyzwanie dla rodziców – musi być przemyślany.

Starsze dzieci same sygnalizują swoje zainteresowania i pasje, pozwólmy im jedynie je rozwijać. Zajęcia pozalekcyjne nie powinny być zbyt intensywne oraz odbywać się po kilka razy w tygodniu, jeśli nie chcemy, aby dziecko było przemęczone oraz robiło to z konieczności lub pod presją innych. Dajmy maluchowi czas na zabawę, odpoczynek, pomaganie w domu i beztroskę.  Lekcje dodatkowe powinny być dobrowolne, a uczęszczanie na nich wiązać się z przyjemnością i frajdą.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci mogą mieć charakter zajęć sportowych, w których aktywnie spędza się czas, a także kół zainteresowań poszerzający wiedzę dziecka, jego kreatywność, a także rozwój umysłowy:

  • Koło plastyczne

Twórczość plastyczna dostarcza dziecku wielkiej satysfakcji, jest początkiem poszukiwania własnego stylu. Uczy poczucia estetyki, kreatywności oraz indywidualizmu. Daje możliwość swobodnego działania przy twórczej ekspresji. Nie trzeba mieć talentu artystycznego, aby chodzić na takie zajęcia, pomagają one w rozwoju umiejętności manualnych dziecka.

  • Koło teatralne

Jest propozycją nie tylko dla odważnych dzieci, nieśmiali mogą ćwiczyć przełamywanie braku pewności siebie. Zajęcia teatralne wpływają na rozwój motoryczny, intelektualny, dzieci ćwiczą dykcję, mimikę, ruch i gesty sceniczne, a także własne wyrażanie siebie .Występy i przedstawienia  przed publicznością, dostarczają poczucia satysfakcji.  Kreuje się tożsamość grupowa oraz umiejętność pracy  w zespole.

  • Kółko poetyckie lub literackie

Zajęcia te to w szczególność rozwijanie zainteresowań literackich dziecka, rozwijanie w nim aktywności twórczej, wrażliwości językowej oraz piękna literatury. Są zachętą do czytania, a także analizy tekstu, w szczególność wzbogacają słownictwo naszych pociech. Literatura dostarcza  wartości życiowych oraz wzorów osobowych. Zajęcia poetyckie umożliwiają prowadzenie dyskusji oraz wypowiedzenia własnego zdania.

  •  Zajęcia muzyczne

Dzielą się na lekcje śpiewu oraz gry na instrumentach. Pozwalają one oswoić się z muzyką, rozwijać poczucie rytmu oraz słuch muzyczny. Kształtują pamięć oraz wrażliwość, rozbudzają w dzieciach ich naturalną kreatywności, a także twórczość zachowań.

  • Szachy i gry logiczne

Dziecko rozwija umiejętności logicznego myślenia, przy zdrowej rywalizacji.

 

Drugim typem zajęć dodatkowych, do którego warto przekonać dziecko, są zajęcia sportowe. Więcej o zajęciach sportowych piszemy w tym artykule.