W szerokim wyborze zajęć dodatkowych, pozalekcyjnych, dużą rolę grają zajęcia sportowe. Są one wyjątkową formą spędzania wolnego czasu – wpływają na kondycję fizyczną, a tym samym zdrowie dzieci i młodzieży, ale także na prawidłowy rozwój społeczny.

 

Zajęcia dodatkowe, oparte na aktywność fizycznej, to między innymi :

  • Tenis ziemny

Jest dyscypliną, której treningi powinny rozpocząć się we wczesnym wieku.  Mistrzowie swą przygodę rozpoczynali już mając  3-4 lata.  Dla dzieci w tym wieku,  tenis to przede wszystkim zabawa z rakietą, połączona z nauką rzucania piłki, łapania jej, a także oswajanie się z kortem. Warto skorzystać z propozycji szkół tenisowych, które naukę opierają na Programie Play+Stay, o którym więcej pisaliśmy tutaj. Pozwala to na zdobycie doświadczenia i ułatwia posługiwanie się profesjonalnym sprzętem w przyszłości.

Edukacja tenisowa najmłodszych, to również rozwijanie zainteresowań poza kortem,  zabawy w domu oraz oglądanie turniejów w telewizji, gdzie w przyjemny sposób zostaną przyswojone zasady tenisa oraz obyczaje związane z tym sportem.
Kluczowy jest odpowiedni dobór szkoły oraz trenera, który zainspiruje dziecko i zaszczepi w nim miłość do tenisa. Idealny trener, to nie tylko osoba o gruntownej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej, to także ktoś, kto posiada cechy dobrego pedagoga i umiejętność pracy z dziećmi.  Rodzice mają do wyboru zajęcia grupowe lub lekcje indywidualne, które przynoszą lepsze rezultaty oraz dostarczają dziecku większą satysfakcję z odnoszonych sukcesów, jak i poczuje oraz kontrolę własnego rozwoju.

  • Zajęcia taneczne

Zajęcia poprawiają koordynację ruchu, poczucie rytmu, jak i pozwalają na pozbycie się nadmiaru energii.  Zajęcia taneczne można wybrać z szerokiej gamy kursów np taniec towarzyski, balet, tańce współczesne, rytmika, hip-hop czy  dance. Na taniec nigdy nie jest za wcześnie, nawet dla najmłodszych przedszkolaków.

  • Sztuki walki

To nauka odpowiedzialności, równowagi, szacunku dla innych ludzi, pozytywnie wpływa również na rozwój fizyczny dziecka. Dzieci angażują się w działalność grupy, a jednocześnie chronią się przed nadwagą, otyłością, wadami postawy oraz innymi schorzeniami.
Do wyboru mamy m. in.:

Taekwondo, które jest dyscypliną sportową, w które używa się  głównie nóg i rąk, ale także  angażuje całe ciało. Jest to technika samoobrony, walki sportowej, z ukierunkowaniem na poprawę kondycji.

Judo – jest to sztuka walki oparta na chwytach poprzez interakcję wręcz.

Karate oparte jest na uderzeniach.

  • Pływanie oraz nauka pływania

Wspomaga harmonijny rozwój dziecka, bez obciążania stawów i kości, jest to propozycja również dla dzieci otyłych lub z nadwagą. Czas spędzony w wodzie urozmaicić można przy pomocy akcesoriów, co jest atrakcyjne dla dzieci.

  • Jazda konna

To atrakcja na świeżym powietrzu oraz oswajanie ze zwierzęciem. Dzieci w wieku trzech lat są w stanie poruszać się na koniu, lecz  regularne lekcje  powinny odbywać się po ukończeniu przez dziecko piątego roku życia.