O tym, jak ważny jest ruch w życiu dziecka wie niemal każdy. Aktywność fizyczna pomaga w walce z otyłością, poprawia koordynację oraz ma pozytywny wpływ na rozwój umiejętności społecznych. Sport kojarzy się głównie z rywalizacją i to właśnie zadanie rodzica, by przekazać dziecku pozytywne wzory zachowań zarówno, gdy odnosi sukcesy, jak i ponosi porażki.

Mądre kibicowanie

Dzieci w trakcie rozgrywek są pod wpływem silnych emocji. Krzyki dobiegające z widowni, wskazówki trenera i komentarze sędziego to bardzo dużo informacji naraz, które Twoja pociecha musi przeanalizować. Chcesz, by mały sportowiec skupił się na grze? Boisko zostaw dzieciom i trenerowi, bowiem Twoja bliska obecność może jedynie rozkojarzyć zawodników.

Daj dobry przykład

To zrozumiałe, że Twoje dziecko jest dla Ciebie najważniejsze, jednak zastanów się, czy dajesz dobry przykład, gdy na trybunach puszczają Ci nerwy? Mecz to sytuacja, podczas której aż kipi od emocji, ale pamiętaj o tym, że na boisku są dzieci, a nie drużyna narodowa. Wielu rodziców w trakcie rozgrywek zapomina o tym, gdzie się znajdują, a wśród krzyków można nawet usłyszeć niecenzuralne słowa. Zachowaj spokój, nie krzycz i pamiętaj – kultura ponad wszystko.

Nagradzaj brawami sukcesy i porażki

Twoje dziecko podczas rozgrywek jest pod wpływem silnych emocji – od strachu po euforię. Mały sportowiec nieustannie potrzebuje zaangażowania i obecności kogoś bliskiego. Nagradzaj oklaskami wszystkie próby, nawet nieudane. Dzięki takiemu zachowaniu, Twoja pociecha przez cały mecz poczuje, że jest wspierana bez względu na wynik, i będzie mogła skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na zabawie.

To tylko zabawa

Bardzo często to właśnie rodzice zapominają, co jest najważniejsze w sporcie. Rozgrywki powinny być dla Ciebie i Twojej pociechy dobrą zabawą oraz czasem spędzonym razem bez zbędnej presji i negatywnych emocji. Dziecko poczuje się jeszcze pewnie, gdy na trybunach ujrzy swoich bliskich, którzy wraz z innymi potrafią się bawić i żartować. Nie warto brać wszystkiego zbyt poważnie – w sytuacji, gdy mały sportowiec zobaczy uśmiechniętego rodzica, z pewnością będzie czerpać ze sportu jeszcze więcej radości.

Motywacja ponad wszystko

Ciesz się razem ze swoją pociechą, gdy odnosi sukcesy i pamiętaj o wsparciu, gdy przegrywa. Dziecko, które ma oparcie w najbliższych, wyrośnie na silnego człowieka, który będzie radził sobie z przeciwnościami losu. Okazuj zainteresowanie na każdym etapie kariery małego sportowca. Wspieranie nie kończy się na boisku. Twój codzienny wkład w jego rozwój, taki jak: zawożenie na treningi czy pilnowanie zbilansowanej diety zaowocuje nie tylko podczas rozgrywek. Motywuj, nagradzaj i niezależnie od sytuacji powtarzaj swojemu dziecku, że jesteś z niego dumny.

Pierwszym krokiem do bycia mądrym kibicem jest opanowanie emocji. Za każdym razem, gdy na trybunach będziesz chciał wykrzyczeć pełne nienawiści słowa, przypomnij sobie, że na boisku są tylko dzieci. Kort, orlik czy stadion to nie jest odpowiednie miejsce, by wybuchać złością. Pamiętaj, dzieci robią to dla zabawy, więc Ty też potraktuj to jako rozrywkę i ciesz się razem z pociechami sukcesami i porażkami.