Trening w czasie upału jest bardziej wymagający niż w chłodniejsze dni, jednak jest kilka trików, które pozwolą Ci cieszyć się grą w tenisa w taką pogodę. Wysokie temperatury nie powinny powodować rezygnacji z wysiłku fizycznego w czasie wakacji i odbierać przyjemność z aktywności.

Kiedy trenować?

Wakacje to okres, kiedy dzieci mogą poświęcić więcej czasu na aktywność fizyczną, ale właśnie ten okres charakteryzują upały i pogoda niesprzyjająca wysiłkowi. Najlepszą porą na trening jest czas, kiedy słońce nie świeci najmocniej, dlatego warto wybrać się na kort rano do godziny 11, albo po południu po godzinie 18. Między 11 a 16 lepiej zostać w domu i nie narażać się na niebezpieczne promienie słoneczne. Jednak treningi na krytych kortach mogą odbywać się przez cały dzień bez względu na temperaturę powietrza na zewnątrz. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób się przygotować do wysiłku zarówno na dworze, jak i na wentylowanym, zamkniętym korcie tenisowym.

Idealna odzież na trening w upalny dzień

Wybierając się na trening w ciepły dzień zrezygnuj z ciemnych ubrań, ponieważ one najbardziej przyciągają słońce. Lepiej postawić na jasne lub żywe barwy, które odbijają promienie słoneczne. Ważne jest, aby ubranie było przewiewne, dlatego unikaj odzieży, w składzie których jest wiskoza, poliester i inne sztuczne materiały. Spowodują one, że szybciej się spocisz. Warto ubrać ubrania z “oddychającego” materiału, aby czuć się komfortowo. Jeżeli trening jest krótki, ale intensywny wybierz taką odzież, która odsłania jak najwięcej ciała, ponieważ umożliwia to szybsze odparowanie potu. Ważne są także skarpetki, które również odprowadzą pot, a także zapobiegną powstawania otarć oraz odcisków. Bez względu na czas trwania treningu obowiązkowym elementem ubioru jest czapka z daszkiem, która ochroni głowę i twarz. Istotne jest także posmarowanie odsłoniętych części ciała kremem z wysokim filtrem, który zapobiega oparzeniom słonecznym – w szczególności zadbaj o ramiona, buzię i uszy. Jeśli jednak kort tenisowy jest kryty i dobrze wentylowany to nikomu nie grożą żadne ograniczenia pogodowe. Twoje dziecko może wybrać się na trening między godziną 11 a 16 bez obawy o zdrowie i samopoczucie.

Jedzenie i picie podczas upałów

W upalne dni warto postawić na dietę śródziemnomorską, która składa się głównie z warzyw i owoców. Smaczne oraz pożywne w taką pogodę będą jabłka, arbuzy, melony, pomidory i ogórki. Ponadto można jeść pieczywo pełnoziarniste i jogurty. Posiłek powinien być zjedzony minimum godzinę przed treningiem, aby zbyt mocno nie obciążył żołądka. Do picia najlepsza będzie ciepła herbata. Może to zaskakujące, ale to właśnie gorący napój pomoże schłodzić organizm. Spożywanie zimnych napojów daje chwilowe orzeźwienie, a później ciało i tak podwyższa swoją temperaturę. W czasie treningu jednak najlepsza będzie woda, nie za gorąca i niezbyt zimna, aby nie męczyć gardła.

Znając kilka powyższych zasad można cieszyć się treningiem nawet w gorący i słoneczny dzień. Rozwijanie swoich pasji jest ważne przez cały rok, dlatego niech nic nie stanowi ograniczeń, ale rozsądek i umiar to podstawa.