Rafael Nadal jest 30-letnim hiszpańskim tenisistą, uważanym za jednego z najwybitniejszych zawodników tej dyscypliny w historii. Obecnie zajmuje on piąte miejsce w rankingu ATP World Tour. Jest również zwycięzcą wszystkich najbardziej prestiżowych turniejów wielkoszlemowych, m.in. Wimbledonu czy Australian Open. W 2008 r. Nadal został mistrzem olimpijskim w Pekinie. Jego gra jest połączeniem charyzmy, witalności i młodości z siłą i precyzją oburęcznego backhanda.

ATP Masters to turniej tenisowy mężczyzn rozgrywany od 1969 r. na kortach Monte Carlo, będącego jednym z najważniejszych dzielnic Księstwa Monako. Obecnie pula nagród w tych zawodach wynosi 3,75 mln euro. Wśród polskich zawodników dotychczas najlepszy wynik uzyskał w 1976 r. Wojciech Fibak. W okresie od 2005 r. do 2012 r. triumfował zdecydowanie Rafael Nadal, który do dnia dzisiejszego zdobył najwięcej zwycięstw w tym turnieju.

W latach 2006-2007 dokonał on historycznego triumfu, pokonując w finale swojego obecnego przyjaciela – szwajcarskiego tenisistę Rogera Federera. Dobra passa Nadala w turnieju ATP Masters w Monte Carlo skończyła się przed trzema laty, kiedy to w finale przegrał z Serbem Novakiem Djokovicem. W późniejszych latach nie zdołał on przejść nawet do decydującej rundy, przede wszystkim ze względu na utrudniające mu ten sukces kontuzje.

W niedzielę 17 kwietnia 2016 r. po raz dziewiąty udało mu się wygrać tenisowy turniej ATP Masters, pokonując Francuza Gaela Monfilsa 7:5, 5:7, 6:0. Pierwszy pojedynek stoczyli oni w Monte Carlo 11 lat temu i wtedy również Nadal został jego triumfatorem w dwóch setach. Niedzielne spotkanie odbywało się na bardzo wysokim poziomie i pełne było licznych zwrotów akcji, które wielokrotnie zadziwiały publiczność. Komentatorzy zgodnie stwierdzili, że Hiszpan grał jak w najlepszych latach swojej kariery, a jego zwycięstwo było pewne i precyzyjne.

Po wygranym po czterech latach turnieju ATP Masters w Monte Carlo, Rafael Nadal nie ukrywał przed swoimi fanami, ani dziennikarzami swojego wzruszenia i zadowolenia. Przyznał jednak, że był to trudny mecz, a jego przeciwnik Monfils wykazał się wspaniałą formą i siłą fizyczną. Dla Hiszpana stawką była nie tylko wygrana w tym konkretnym turnieju, ale również jego powrót na szczyt. Co więcej, był to setny finał Nadala w jego dotychczasowej karierze i aż 68 wygrany pojedynek.