Na początku przygody dziecka z tenisem bardzo ważny jest prawidłowy dobór sprzętu. Odpowiednia rakieta już na początkowym etapie nauki gry to gwarancja lepszych postępów i złapania tzw. bakcyla. Warto zapoznać się ze wszystkimi sugestiami dotyczącymi parametrów doboru rakiety dla najmłodszego gracza, aby później nie martwić się kontuzjami czy szybkim zniechęceniem się dziecka do tenisa.

Jaką rakietę wybrać na początek? 

Prawidłowy dobór pierwszej rakiety jest wyzwaniem, dlatego warto podejść do tego z jak najlepszym rozeznaniem. Chcąc rozpocząć naukę gry w tenisa, nie należy kierować się błędną zasadą “im drożej, tym lepiej”, ani wybierać modelu rakiety naszego ulubionego zawodnika. Taki sprzęt jest przeznaczony dla zawodowców i niekoniecznie pomoże w rozpoczęciu przygody z tenisem – może za to ograniczyć swobodę ruchów i rozwój prawidłowej techniki na poziomie amatorskim. Czym więc trzeba kierować się przy wyborze pierwszej rakiety tenisowej?

Zasady wyboru rakiety dla juniora

Kluczową sprawą przed podjęciem decyzji o kupnie rakiety dla dziecka jest znajomość podstawowych zaleceń adekwatnych do wieku gracza. Niektóre z nich różnią się ze względu na płeć dziecka czy indywidualne możliwości fizyczne – w przypadku dzieci jest to szczególnie istotne. Przede wszystkim nie należy kupować rakiety tenisowej z myślą, że posłuży ona dziecku przez lata.

Rakieta tenisowa dla dziecka przede wszystkim nie powinna być zbyt ciężka i za duża. Ważną rolę odgrywa tutaj wzrost dziecka – dla przykładu dla wysokości 120 cm rekomendowaną długością jest 23 cali, natomiast dla 150 cm – 26 cali. Konieczna jest więc regularna wymiana sprzętu wraz ze zmianą wzrostu dziecka. Dla ułatwienia wyboru większość renomowanych producentów udostępnia zainteresowanym specjalne tabele, które pomagają dobrać odpowiednią długość rakiety do wieku lub wzrostu dziecka. Równie ważny jest dobór odpowiedniej wagi rakiety tenisowej – zbyt lekka nie da możliwości wykształcenia właściwej techniki i siły uderzenia, zbyt ciężka z kolei może doprowadzić do kontuzji!

Jeśli chodzi o tworzywo, z którego powinna być wykonana rakieta tenisowa dla juniora, zaleca się wybór sprzętu wykonanego z czystego grafitu, który o wiele lepiej absorbuje drgania, a oddaje energię. Pozwala na większą stabilność, siłę uderzenia i niweluje ryzyko kontuzji. To idealny wybór dla dziecka, które z chęcią trenuje i chce rozwijać swoje umiejętności w tym sporcie.

Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego sprzętu dla dziecka chcącego nauczyć się gry w tenisa jest niezwykle istotny. Nieprawidłowo dobrany szybko zniechęci juniora i może przysporzyć mu niepotrzebnych urazów. Z odpowiednim rozeznaniem łatwiej będzie podjąć decyzję, który model wybrać, by nauka przychodziła juniorowi o wiele łatwiej, a gra sprawiała o wiele więcej radości.