Chcesz rozpocząć swoją przygodę z tenisem, jednak przeraża Cię ilość słownictwa z nim związanego, którego nie znasz? Nic straconego! Wystarczy przeczytać poniższy artykuł, a najważniejsze pojęcia, które tenisista znać musi, będziesz miał w małym palcu.

Zbiór najważniejszych pojęć w tenisie dla początkujących

Na początek najlepiej zacząć od teorii – od tego, co zupełnie podstawowe, żeby rozgrywka była przyjemnością, a nie sprawdzianem wiedzy ze słownictwa tenisisty. Są trzy podstawowe rodzaje gier: pojedyncza (singiel) – odbywa się między dwoma zawodnikami (lub zawodniczkami), podwójna (debel) – pomiędzy czterema zawodnikami lub zawodniczkami (dwie drużyny złożone z dwóch osób) oraz mieszana (mikst), która wygląda podobnie jak debel, jednak tutaj jedna drużyna składa się z dwóch osób odmiennej płci.

Kolejnymi pojęciami do przyswojenia są te związane z punktacją i przerwami. Najmniejszą jednostką punktacji w tenisie są punkty, ale liczone nieco inaczej niż w innych sportach – po pierwszej wygranej piłce (czyli po zdobyciu punktu) na tablicy pojawia się liczba 15, po drugiej 30, a po trzeciej 40. Inną jednostką jest gem – zawodnik zdobywa go, gdy wygra przynajmniej 4 punkty i zachowa 2 punkty przewagi, czyli osiągnie wynik 40:15. Największą jednostką jest natomiast set. Zdobywa go osoba, która jako pierwsza wygra 6 gemów z zachowaniem 2 gemów przewagi. Sposób punktacji może wydawać się dla laika nieco niezrozumiały, dlatego odsyłamy do artykułu, gdzie zostało to dokładnie omówione. (link do artykułu: Zasady punktacji obowiązujące w tenisie)

W międzyczasie mogą pojawiać się także przerwy. Mogą trwać: 20 sekund (czas na uderzenie piłki przez serwującego od momentu przyznania punktu), 90 sekund (czas na zmianę stron kortu po każdym nieparzystym gemie), 120 sekund (po zakończeniu seta) oraz medical time-out (na żądanie w przypadku kontuzji).

Ważne pojęcia to także nazwy uderzeń tenisowych. Wymienimy tutaj kilka najważniejszych i najbardziej przydatnych dla początkującego tenisisty: backhand (pol. bekhend) – jest to uderzenie wykonywane zewnętrzną stroną rakiety (wyróżniamy jednoręczny i oburęczny, zależy to od tego, jak trzymana jest rakieta podczas uderzenia); forehand (pol. forhend) – podobnie do backhandu, jednak tutaj uderzenie wykonywane jest wewnętrzną stroną rakiety. Później wyróżniamy: drive (pol. drajw) – tu uderzona piłka zostaje wprawiona w ruch obrotowy; swinging volley (pol. drajw wolej) – również wprawiamy piłkę w obrót, jednak jest to uderzenie ofensywne, podczas którego atakujemy z powietrza, zanim odbije się od kortu. Jedno z ważniejszych na koniec, czyli serve (pol. serwis) – wykonuje się go zza końcowej linii, wprowadzając piłkę do gry. Bez serwisu rozgrywka jest niemożliwa do odbycia.

Praktyka czyni mistrza

Przyswojenie teorii „na sucho” pozwoli na zrozumienie mechanizmu w praktyce. To właśnie sama gra sprawi, że nazewnictwo zostanie przyswojone o wiele szybciej. Pomocne może być tutaj oglądanie tenisa w telewizji – dla początkujących jest to wygodna opcja na łatwiejsze przyswojenie słownictwa. Często w różnych miejscowościach organizowane są turnieje albo zawody wewnętrzne – warto się rozejrzeć, czy w okolicy nie dzieje się coś podobnego i wybrać się na mecz, aby sprawdzić jak w praktyce są wykorzystywane dane pojęcia.

Jak widać, pojęcia tenisowe wcale nie należą do trudnych. Wystarczy kilka razy przeczytać nasz słowniczek lub wybrać się na lekcje bądź turniej tenisa, a z czasem nazwy same zapadną w pamięć – nawet nie będziemy wiedzieć kiedy! Pamiętajmy o tym, że tenis ma być dla nas przede wszystkim sportem sprawiającym radość.