Tenis to świetny rodzaj aktywności fizycznej, która nie tylko poprawia kondycję, ale także umacnia ciało, uczy samokontroli, skupienia i daje wiele innych wspaniałych korzyści dla naszego organizmu. Jak zacząć niezwykłą przygodę z tenisem? Najlepiej od razu! Na początek proponujemy zapoznać się z wartościowymi wskazówkami dla początkujących graczy, dzięki którym już od pierwszego wejścia na kort poczują przyjemność z gry.

Odpowiedni sprzęt do gry 

Właściwie dobrana rakieta to klucz do sukcesu i podstawa rozpoczynania przygody z tenisem. Waga rakiety dla początkowego gracza nie powinna przekraczać 300 gram. Rakiety różnią się szczególnie długością rączki, dlatego warto dobrać ją odpowiednio dla swojego wzrostu, w czym pomoże nam doradca w sprawdzonym sklepie sportowym lub eksperci ze szkoły tenisa. Warto także już od początku uczyć się prawidłowego sposobu jej trzymania, czyli dłonią ku górze. Dobrym rozwiązaniem jest na początku wypożyczyć kilka różnych modeli i sprawdzić, który najlepiej leży w naszej dłoni, a dopiero później zdecydować się na zakup tej właściwej. Jeżeli chodzi o piłeczki, to można wyróżnić dwa rodzaje: ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Dla początkowych graczy lepsze są te drugie, ponieważ mają zdecydowanie grubszą warstwę kauczuku przez co są bardziej wytrzymałe.

Jeden schemat gry 

Na początkowych etapach zaznajamiania się z tenisem, warto nauczyć się jednego czy dwóch schematów gry i trzymać się ich na korcie. Dobrze jest wybierać ten, który wydaje się skuteczniejszy w zależności od techniki naszego przeciwnika. Dzięki temu niedoświadczony gracz nie będzie się rozpraszał, tylko wyćwiczy sobie mocniejsze uderzenia i efektywną technikę. Jednak najlepszym pomysłem jest zapisanie się do profesjonalnej szkoły tenisa na naukę od podstaw. Pod okiem trenera pozbędziemy się złych nawyków, a wyuczymy się poprawnych technik zagrania oraz będziemy mieli okazję poznać wiele przydatnych działań, które urozmaicą naszą grę.

W czasie samej gry…

Najważniejsza rada to: miej oczy cały czas na piłce. Taką taktykę preferują nawet największe gwiazdy tego sportu. Skup się na niej, a nie na przeciwniku, bo on Cię rozproszy i możesz popełniać techniczne błędy i stracić cenne punkty. Patrz, w jakim kierunku leci piłka i jak się zachowuje, kiedy do Ciebie wraca. Skupienie na grze jest bardzo istotne: na korcie niech Cię nie interesuje to, co się dzieje poza nim. Tenis wymaga od gracza, zwłaszcza początkującego, wielu pokładów cierpliwości i zaangażowania. Tutaj małymi krokami zdobywa się nowe umiejętności, należy pozwalać sobie na drobne porażki i wyciągać z nich wartościowe wnioski, które umacniają strategię poruszania się na korcie. Dobrze jest pierwsze rozgrywki przeprowadzać pod czujnym okiem trenera, który wyłapie wszystkie drobne błędy i będzie cały czas służył swoją pomocą.

Tenis jest wymagającą grą, która jednocześnie sprawia wiele satysfakcji. Jak już wspominaliśmy, początkowe kroki najlepiej stawiać pod okiem profesjonalnego trenera, który doradzi nie tylko wybór odpowiedniego sprzętu, ale także pomoże wyćwiczyć idealną taktykę wykonywania odbić i przyjmowania piłki rakietą. Jeżeli będziemy cierpliwie i z zaangażowaniem podchodzić do swoich treningów, to na pewno tenis stanie się dla nas jedną z najlepszych form spędzania wolnego czasu.