Chociaż podczas gry w tenisa, bez wątpienia najważniejszą rolę odgrywają nasze umiejętności nie możemy zapomnieć o dobrze dobranym sprzęcie, co ważne jest nie tylko kiedy tym sportem zajmujemy się profesjonalnie, lecz również na początku naszej drogi. Właśnie dlatego dzisiaj zajmiemy się kwestiami związanymi ze znalezieniem idealnej rakiety.

Rakieta idealna

Często mówi się, że rakieta jest przedłużeniem ręki gracza, dlatego ważne, aby była ona jak najwyższej jakości i dopasowana do preferencji zawodnika. Jedną z kluczowych kwestii, na jakie powinniśmy zwracać uwagę kupując sprzęt jest długość rączki, jednak nie tylko ona się liczy. Na komfort w czasie gry niewątpliwie wpływa ogólna wielkość. Standardowa wynosi ok. 68-69 centymetrów, jednak przepisy dopuszczają nawet 73,7 centymetra. Dobór uzależniony powinien być od wzrostu zawodnika, dlatego najmniejszą będą potrzebować na przykład dzieci. Co ważne, nie powinniśmy kupować większej z myślą, że starczy ona na dłużej, ponieważ młody sportowiec będzie miał w takim przypadku problemy z opanowaniem podstawowej techniki. Innym istotnym parametrem jest również ciężar. Najcięższe zarezerwowane są głównie dla mężczyzn, którzy potrafią wykorzystać atuty wagowe sprzętu. Dla początkujących poleca się te lżejsze lub średnie – mające maksymalnie 300 gramów. Nie możemy zapomnieć o materiale, z jakiego zrobiona została rakieta. Chociaż są droższe, warto jest zwrócić uwagę na te grafitowe, które będą służyć nam zdecydowanie najdłużej.

Jak dopasować rozmiar rączki

Kwestią, nad którą warto pochylić się nieco dłużej jest dobór rozmiaru rączki naszej rakiety. Szczególnie początkującym duży problem może sprawić odczytanie rozmiarów  umieszczonych na sprzęcie. Tutaj stosuje się oznaczenia amerykańskie, gdzie wymiary podawane są w calach, którym odpowiada odpowiednia numeracja europejska. Ważne jest jednak, aby podkreślić, że wielkości rączki nie znajdziemy podanej w centymetrach, dlatego najlepiej jest przeliczyć ją po prostu z cali. Szczególnie wygodne jest to w przypadku zakupów internetowych – wtedy wynik porównujemy z wymiarami naszej dłoni mierzonej od środka do czubka palca serdecznego. Jeśli jednak mamy możliwość chwycić sprzęt w rękę przed zakupem warto jest sprawdzić, czy po chwyceniu palec serdeczny zmieści się w wolnej przestrzeni pomiędzy kciukiem a opuszkami palców.

Rozmiar rączki, a styl gry

Gracze bardziej doświadczeni często wybierają rączkę mając na uwadze reprezentowany przez nich styl. Zawodnicy, którzy wyznają bardziej tradycyjny nierzadko decydują się na rakietę nieco dłuższą. Innym przykładem są na przykład Hiszpanie, którzy z kolei wolą zazwyczaj korzystać z mniejszej rączki: przykładem będzie tutaj chociażby światowej sławy Rafael Nada, uważany za jednego z najlepszych tenisistów świata.

Rakieta to bardzo ważny sprzęt, który dobrej jakości konieczny jest już od początku drogi młodego tenisisty. Dlatego pamiętajmy, że musi być ona w odpowiedni sposób, indywidualnie dopasowana.