Tenis to świetny sport dla każdego bez względu na wiek. Nie tylko poprawia kondycję i jest świetnym sposobem na aktywność fizyczną, ale także uczy wielu przydatnych umiejętności. Między innymi dzięki niemu można pojąć czym jest szacunek i pokora – jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku najmłodszych graczy. W jaki sposób się to dzieje? Zapraszamy do lektury!

Szacunek w grze 

Jest to niezwykle ważne, aby szanować innych graczy oraz – o czym należy także pamiętać – również i siebie. Kiedy początkowe treningi nie idą po naszej myśli, łatwo jest wpaść we frustrację i próbować wyładować ją na innych. Zawodnicy powinni nauczyć się traktować na równi każdego: rodzica, trenera, rówieśnika na korcie, zwycięzcę, przegranych – i do każdego z nich mieć szacunek. Czym tak właściwie jest ten szacunek? To szanowanie i uznawanie oraz respektowanie zasad, wartości i przestrzeni drugiego człowieka a także jego prawa do wolności. Młodzi gracze mogą się go nauczyć poprzez akceptację i bezwarunkową miłość, którą okażą im dorośli – najmłodsi uczą się poprzez obserwację! Dlatego tak istotne jest, aby trener był osobą godną naśladowania.

Pokora jest równie istotna

Pokora to rozumienie i akceptowanie własnych ograniczeń, nie wywyższanie się, unikanie przechwalania dokonaniami i osiągnięciami. Nierozerwalnie związana jest z szacunkiem dla siebie i innych. W jaki sposób nauczyć młodego gracza pokory? Ćwiczyć uznanie dla osiągnięć innych, czy uczyć wyciągania wniosków z porażek. Istotna jest również pokora w byciu mistrzem – nie można osiąść na laurach, raz osiągnięty sukces wymaga ciągłej pracy i ulepszania swoich zdolności. Wiąże się ona również z szacunkiem dla rywala – zarówno wtedy jak z nim zwyciężymy ale również jak to on odniesie sukces. Jej przejawem jest właściwe zachowanie na korcie: bez pokazywania urazy, zbędnego oskarżania, obrażania… Warto nauczyć dziecko także pokory w stosunku do własnych uczuć. Na korcie może pojawić ich się wiele – od radości po smutek. Nauczmy dziecko nazywania ich, akceptacji oraz odpowiedniego wyrażenia, by nie kumulowały się i miały ujście oczyszczając umysł i relacje młodego człowieka.

Inne wewnętrzne korzyści 

Tenis przynosi także wiele innych wewnętrznych korzyści takich jak pozytywny rozwój umiejętności rywalizacji oraz zachowania się na korcie. Uczy radzenia sobie ze stresem, strategicznego myślenia, a ponadto umiejętnej pracy w zespole. Dodatkowo młody człowiek ma szansę nauczyć się dyscypliny, regularności oraz rozwinąć kontakty z rówieśnikami. Tenis to świetny sposób na nabycie umiejętności zachowań społecznych i funkcjonowania w grupie, a także rozwoju empatii, zrozumienia dla innych, wspierania przyjaciół w porażkach i sukcesach. Młody gracz ma szansę wypracować u siebie większą samodyscyplinę, zaparcie, samokontrolę, które będą przydatne także w późniejszym, dorosłym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Tenis to wspaniała gra – dzięki niej każdy ma szansę poznać czym jest szacunek i pokora. A poza tym granie w tenisa to świetna zabawa i doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Warto wziąć pod uwagę to, czy zapisać młodego człowieka na regularne treningi. Według nas przyniesie to wiele korzyści zarówno dla jego zdrowia fizycznego jak również dla psychicznego rozwoju umiejętności społecznych.