Tenis nie jest w naszym kraju tak popularną dyscypliną sportową jak w krajach zachodnich. A szkoda, bo przynosi on wiele korzyści dla naszego organizmu. Nie tylko poprawia kondycję, ale również wpływa na wygląd naszej sylwetki. To świetna forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, dzięki której możemy zgubić zbędne kilogramy. Ile kalorii można spalić podczas gry w tenisa? Zapraszamy do lektury!

Co jest niezbędne do gry w tenisa? 

Odpowiedni strój to podstawa: najlepiej aby był on termoaktywny, czyli taki który odprowadza nadmiar wilgoci i nie naraża gracza na zbytnie przegrzanie lub ochłodzenie. Ponadto istotne jest, by nie krępował ruchów i zapewniał pełną swobodę podczas intensywnego poruszania się na korcie, ale nie może też być zbyt luźny. Bardzo przydatne są frotki zakładane na rękę – są pomocne przy ocieraniu twarzy z potu. I oczywiście nie zapominajmy o właściwych butach: do tenisa idealnie nadają się modele o szerszej i bardziej płaskiej podeszwie zapewniające stabilizację i – jeśli są odpowiednio dopasowane – usztywniające stopę, zmniejszając ryzyko niechcianych kontuzji w okolicach kostek.

Przed grą… ważna jest rozgrzewka!

Rozgrzewka to bardzo istotny element całej gry niezbędny do tego, aby zbytnio nie przeforsować ciała, jednak wiele osób ją pomija. Niesłusznie! Powinna trwać minimum 10 minut i obejmować między innymi: krótkie bieganie, przysiady, podskoki, wymachy rąk, aktywację nóg, rozciągnięcia… najlepiej wykonywać ćwiczenia od głowy w kierunku stóp. Odpowiednie rozgrzanie ciała zapobiega kontuzjom oraz nadwyrężeniu mięśni. Profesjonaliści zalecają także po grze wykonać dodatkowo tak zwany stretching, czyli ćwiczenia na rozciągnięcie mięśni, aby stały się bardziej elastyczne i dobrze rozruszane, co niweluje nieprzyjemne zakwaszenie mięśni.

Ile spala się kalorii na korcie? 

Przejdźmy teraz do głównego pytania: ile można spalić kalorii na korcie? Uzależnione jest to od intensywności całej rozgrywki. Ogólnie przelicza się w ten sposób, że umiarkowany godzinny trening pozwoli mężczyźnie o średnim wzroście i budowie ciała spalić około 600 kalorii, natomiast  kobietom mniej więcej 420. Jeżeli osoba waży około 90 kilogramów, to jest w stanie spalić już do stu kilokalorii więcej. Jednak warto pamiętać, że istotne jest zaangażowanie, podbieganie do piłki, ciągły ruch, a także zaleca się granie dwa lub trzy razy na tydzień po około półtora godziny. Systematyczność szybko ujawni efekty aktywności fizycznej.

Tenis to nie jest trudny sport, a może stać się wspaniałą rozrywką dla całej rodziny. Świetnym pomysłem jest zakup tak zwanych smartband’ów, czyli opasek na rękę, które mierzą tętno podczas aktywności sportowej i pokazują mniej więcej ile kalorii udało nam się spalić. Regularne treningi nie tylko poprawią ogólną kondycję, ale również pozytywnie wpłyną na samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. A także dzięki nim spalimy niepotrzebne kalorie!