Sport to zdrowie, dlatego też najlepiej już od najmłodszych lat zaszczepić w dziecku miłość do aktywności fizycznej. W związku z tym należy również zadbać o odpowiedni sposób żywienia swojej pociechy. Wiadomo przecież, że podstawą każdego treningu jest dobrze skomponowana dieta, która pokryje w całości zapotrzebowanie energetyczne na cały dzień.

Dieta młodego sportowca musi składać się pożywnych i pełnowartościowych posiłków zawierających wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W dziennym jadłospisie powinno znaleźć się 5 posiłków podawanych w równych odstępach czasowych, mniej więcej co 3-4 godziny. Nieregularne spożywanie posiłków lub zbyt długie przerwy między nimi powodują, że dziecko może skarżyć się na bóle głowy, być rozdrażnione oraz nie móc skoncentrować się na nauce lub treningu. Błędem jest również pomijanie śniadania, gdyż, jak wiadomo, jest ono najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Daje energię dziecku na cały poranek oraz poprawia nastrój.

Zdrowe posiłkiW idealnej diecie sportowca muszą znaleźć się wszystkie składniki odżywcze, czyli białka, węglowodany, tłuszcze, minerały i witaminy. Młody organizm, który nadal się rozwija, potrzebuje ich wszystkich. Eliminacja któregoś nich powoduje osłabienie organizmu, co może skutkować chorobami.

Węglowodany to podstawowe źródło energii, dlatego też warto dodać do diety dziecka produkty pełnoziarniste, takie jak ciemne pieczywo czy brązowy ryż. Brak odpowiedniej dawki węglowodanów przyczynia się do tego, że organizm szybciej męczy się podczas wysiłku. Białko, choć nie jest podstawowym źródłem energii, wpływa korzystnie na pracę mięśni i układ kostny, w związku z czym nie można go pomijać. Oprócz mięsa, duże ilości tego składnika zawierają produkty mleczne, jajka, rośliny strączkowe lub orzechy. Około 20-25% energii w diecie to tłuszcze. Nie należy jednak mylić tłustych potraw, które są ciężkostrawne ze zdrowymi tłuszczami, które znajdziemy w olejach roślinnych czy rybach.

Warzywa i owoce to idealny pomysł na zdrową przekąskę między posiłkami. Zawierają wiele witamin, minerałów oraz błonnika. Każdego dnia warto zapewnić dziecku od 2 do 3 porcji warzyw i owoców. Zamiast słodyczy, można podać słodkie jabłko lub gruszkę, które zaspokoją potrzebę dostarczenia cukru.

Zdrowe nawyki żywieniowePlan żywieniowy powinien składać się z 3 obfitych posiłków i 2 przekąsek. Obfite posiłki należy podawać dziecku około 2 godziny przed treningiem, a przekąski 1 godzinę. Jedzenie podawane przed treningiem powinno być lekkostrawne, aby nie powodowało mdłości i innych problemów podczas aktywności fizycznej, ale jednocześnie dostarczało organizmowi niezbędnej energii. Natomiast zaraz po treningu warto podać dziecku produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które szybko zostaną przyswojone przez organizm.

Nauczenie młodego sportowca zdrowych nawyków żywieniowych sprawi, że nie będzie miał on problemów zdrowotnych w przyszłości. Sam będzie umiał ocenić, jakie produkty korzystnie wpływają na jego organizm, dzięki czemu nie tylko wzrośnie jego sportowa efektywność, ale i uniknie na przykład nadwagi, która jest coraz większym problemem młodych ludzi.