Gra w tenisa wymaga od zawodnika niezwykle szybkiego czasu reakcji. Bardzo ważną jest więc umiejętność skutecznego i szybkiego poruszania się po korcie. Istnieje kilka podstawowych kroków, które pozwolą zawodnikowi znaleźć odpowiedni środek ciężkości, zapewniający efektywniejszą grę.

Niezwykle istotnym elementem gry w tenisa jest odpowiednia praca nóg. By jak najbardziej udoskonalić swoją grę, należy skupić się na kilku podstawowych krokach: odpowiednim ekspresyjnym wystartowaniu, ustawieniu, uderzeniu, powrocie do stanu równowagi, zastosowaniu kroku skrzyżnego oraz split stepu. Przestrzeganie tych prostych zasad stanowi podstawę taktyki, jaką powinien kierować się każdy zawodnik.

Po pierwsze istotny jest właściwy start. Pierwszy krok, jaki wykonuje zawodnik powinien być dostatecznie szybki. By odpowiednio nakierować tułów i ramiona, zmierzając do piłki, należy wystartować nogą, która znajduje się bliżej niej. Takie działanie ustawi odpowiednio środek ciężkości i pozwoli skutecznie zareagować. Najczęściej popełnianym w tym przypadku błędem jest cofnięcie wiodącej nogi.

Praca nóg w tenisiePierwsze kroki wykonane w kierunku piłki znajdującej się w dużej odległości powinny być wyraźnie dynamiczne. Aby zrównoważyć ciało przed samym przyjęciem, należy wykonać kilka drobnych kroków, normując swoją pozycję. Ciało podczas uderzenia powinno kierować się do przodu, unikać należy cofania bioder. Zawodnik powinien skierować nogę znajdującą się z tyłu na linii lotu piłki, skupiając na niej ciężar ciała. Dzięki temu uderzenie przebiegnie znacznie sprawniej. Takie ustawienie ponadto pozwoli na pełną kontrolę.

Następnym krokiem, jaki powinien wykonać zawodnik po uderzeniu, jest zachowanie równowagi poprzez obniżenie środka ciężkości ciała. Gracz powinien obrócić się wokół wiodącej nogi, przenosząc nogę znajdującą się z tyłu do przodu, a następnie w bok, by z powodzeniem z niej wystartować i przygotować się do następnego uderzenia. By nie tracić kontroli i siły, nie należy jednocześnie uderzać piłki i próbować wrócić do równowagi i na kort.

Aby proces ten przebiegł sprawnie i płynnie dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kroku crossowego – skrzyżnego. Nogę znajdującą się bliżej boku kortu przedłożyć przed tą znajdującą się bliżej jego środka, dzięki czemu ilość wykonanych kroków zmaleje o połowę. Pozwoli to szybciej dotrzeć do piłki posłanej przez rywala, przy jednoczesnym utrzymaniu równoległej względem siatki pozycji bioder.

Praca nógOstatni z sześciu kroków to split step. W momencie, gdy rywal przystępuje do uderzenia, zawodnik powinien wykonać podskok w celu przygotowania się do wystartowania i oceny zamiarów przeciwnika. Wykonanie niedużego podskoku pozwala odpowiednio rozłożyć ciężar ciała, poprzez wylądowanie na przednich częściach stóp.

Tenis, tak jak każdy inny sport, wymaga odpowiedniej taktyki, by gra była bardziej efektywna. Przystosowanie się do tych kilku, wymienionych zasad i wskazówek dotyczących pracy nóg na korcie, w dużej mierze wpłynie na szybkość, co z kolei przełoży się na wyniki.