Wychowanie przyszłego mistrza tenisa to marzenie niemal każdego rodzica, którego dziecko stawia pierwsze kroki na korcie. Jego spełnienie nie jest tylko kwestią szczęścia, ale wymaga też dużego zaangażowania zarówno ze strony opiekunów, jak i młodego sportowca. Profesjonalne przygotowanie dziecka do tenisa powinno opierać się o trzy filary: regularne treningi, rozwój emocjonalny oraz odpowiednią dietę.

Trening tenisa ziemnego dla dziecka

Podstawą w sportowym rozwoju dziecka są regularne treningi, na które będzie ono uczęszczało z radością. Jeśli dana dyscyplina nie sprawia mu przyjemności, nie warto go zmuszać – chodzenie na treningi, zwłaszcza w tak młodym wieku, nie powinno kojarzyć się z przykrym obowiązkiem, tym bardziej, że chcąc by młody sportowiec, osiągnął pewien poziom gry w tenisa, będzie on musiał pojawiać się na korcie bardzo często. Trening tenisa dla dzieci, tak samo jak w przypadku dorosłych, powinien rozpocząć się od rozgrzewki – to niezwykle ważny etap ćwiczeń, który pozwala na przygotowanie ciała do wysiłku fizycznego. Pod żadnym pozorem nie można go pomijać! Trening dziecka warto urozmaicić różnymi grami i zabawami, które przy okazji będą rozwijały jego koordynację, czy też szybkość. W profesjonalnym przygotowaniu sportowym nie można ograniczać się do wysiłku fizycznego tylko na korcie, należy uprawiać również inne dyscypliny – doskonałym uzupełnieniem tenisa będą sporty zwiększające wydolność organizmu, takie jak bieganie lub pływanie.

Rozwój dziecka a profesjonalna gra w tenisa

Oprócz treningu na korcie, równie ważny jest trening osobowości, który umożliwi ukształtowanie w dziecku postawy sportowej. Jego nieodłączną częścią jest nauka przegrywania – w pewnym momencie młody tenisista zacznie brać udział w zawodach i turniejach. To naturalne, że nie zawsze stanie na podium, jednak pierwsze zderzenie z porażką może być dla niego bolesne. Nauka radzenia sobie z nią to część rozwoju każdego dziecka, a dla sportowca tym lepiej, im wcześniej nabędzie tę umiejętność. U przyszłych championów istotna jest samodyscyplina – intensywne treningi, które mogą wymagać często wyrzeczeń. W tym wszystkim nie można zapomnieć o nauczeniu młodego sportowca postawy fair play, która jest najważniejszą regułą panującą na każdym korcie i boisku.

Dieta młodego tenisisty

Ostatnim z trzech filarów przygotowania dziecka do tenisa jest odpowiednia, zbilansowana dieta. Dlaczego jej rola jest tak duża? To właśnie posiłki dostarczają do organizmu niezbędnych witamin, a także są źródłem energii niezbędnej podczas treningów. Młody sportowiec ma bardzo duże zapotrzebowanie na węglowodany – podczas gry w tenisa angażowane są liczne mięśnie, które wymagają “nakarmienia”. Z tego powodu przed wejściem na kort, warto podać dziecku coś, co zawiera dużą ilość węglowodanów prostych – bardzo szybko pobudzają one produkcję insuliny, co przekłada się na odczuwanie zastrzyku energii. Przy intensywnej grze w tenisa dobrym pomysłem jest uzupełnianie ilości białka. W tym celu można stosować dietę bogatą w mięso, mleko i ziarna zbóż.

Przygotowanie dziecka do tenisa w oparciu o wymienione aspekty nie zapewni mu kariery zawodowego sportowca osiągającego liczne sukcesy, ale znacznie zwiększy na to szanse. Jednak trenerzy, opiekunowie i samo dziecko nie mogą zapomnieć, że aby zostać profesjonalnym graczem trzeba mieć po prostu talent i szczęście – bez nich nawet najcięższa praca nie przyniesie upragnionych efektów. Mając to na uwadze, warto zadbać o to, by gra w tenisa była dla dziecka przyjemnością i rozrywką, a nie presją.