Forehand i backhand są podstawowymi uderzeniami stosowanymi przez wszystkich tenisistów. Najczęściej wykonuje się je używając jednej ręki, istnieją jednak pewne wyjątki, które pozwalają urozmaicić wykorzystywane uderzenia. Na czym polegają oburęczny forehand i backhand oraz jak się ich nauczyć?

Oburęczny backhand i forehand

Backhand to uderzenie, w którym piłka odbijana jest wewnętrzną stroną rakiety, a grzbiet dłoni skierowany jest w kierunku uderzenia. Natomiast oburęczny forehand to odbicie piłki z przeciwległego boku do tego, w którym trzyma rakietę. W zależności od umiejętności danego zawodnika, poziomu jego zmęczenia podczas gry lub przyjętej strategii prowadzenia meczu zarówno backhand, jak i forehand można wykonywać przy użyciu obydwu rąk. Trenerzy podkreślają, że w większości przypadków oburęczny backhand jest znacznie bardziej popularny niż ten jednoręczny, natomiast oburęczny forehand to rzadkość.

Jak się ich nauczyć?

Opanowanie częściej wykorzystywanego przez tenisistów uderzenia, czyli oburęcznego backhandu wymaga regularnego ćwiczenia kilku ważnych umiejętności. Podczas wykonywania tego rodzaju zagrywki należy bowiem pamiętać o odpowiednim ustawieniu ciała, przede wszystkim zgiętych kolanach, które umożliwią swobodne przygotowanie się do odebrania piłki. Poza tym, w trakcie gry oburęcznym backhandem warto dbać o prawidłowe ułożenie sylwetki – w tym o proste ramiona, a także nie zapominać o skręcie barków i swobodnych ruchach rąk. W zrównoważeniu siły oraz celności uderzeń bez wątpienia przydadzą się również ćwiczenia ułatwiające utrzymywanie równowagi. Z kolei opanowanie oburęcznego forehandu, wykorzystywanego najczęściej przez najmłodszych tenisistów stanowi podstawowy etap nauki gry, umożliwiający zdobycie umiejętności właściwego prowadzenia rakiety, bez nadmiernego obciążenia jednej ręki.

Zalety oburęcznych uderzeń

Każda z opisanych powyżej technik uderzeń posiada swoje zalety. Oburęczny, dobrze opanowany backhand pozwala wykonywać stabilne, regularne i płynne zagrania. Dodatkowo, daje także możliwość przeprowadzania efektywnych zagrań z głębi kortu oraz wydłużenia czasu trwania każdej wymiany. Oburęczny forehand jest natomiast przydatny wtedy, gdy nie posiadamy rozwiniętych mięśni dominującej ręki i chcemy uniknąć bólu pleców czy ramion. W przeciwieństwie do standardowego forehandu, ten oburęczny rozkłada bowiem równomiernie napięcie mięśni, zapobiegając w konsekwencji skrzywieniom lub przeciążeniu kręgosłupa.

W tenisie zawodnikom nierzadko zdarza się prowadzić rakietę dwoma rękoma. Zyskują wówczas większą pewność uderzeń oraz możliwość urozmaicenia strategii gry. Tego rodzaju techniki są bardzo przydatne zwłaszcza podczas pierwszych lat nauki tenisa, kiedy dzieci powinny wypracowywać prawidłowe nawyki i odpowiednio kształtować swój układ mięśniowy.