Tenis jest świetnym rozwiązaniem, które pomoże rozwinąć szeroko rozumianą sprawność wśród naszych dzieci. W jaki sposób? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Dlaczego tenis?

Tenis to świetna dyscyplina dla każdego. Rodzice szukający wszechstronnie rozwijających zajęć dodatkowych dla ich pociech koniecznie powinni zwrócić uwagę właśnie na wskazany sport. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że gwarantuje on poprawienie sprawności wśród najmłodszych: zarówno ruchowej, jak i umysłowej. Jest to dobra zabawa, która jednak wymaga pewnego rodzaju wszechstronności, co wiąże się z koniecznością ciągłego samodoskonalenia młodych zawodników. Zakłada się, że dziecko pierwsze kroki na korcie może stawiać już w wieku 5 a 7 lat: zależnie od jego indywidualnych predyspozycji. Gra świetnie uczy radzić sobie ze stresem, który niejednokrotnie pojawia się w czasie na korcie. Dodatkowo sport stanowi bardzo dobre ujście wszelkiego rodzaju negatywnych emocji. Jest też świetnym treningiem charakteru: nasi podopieczni chcąc osiągnąć sukces w tenisie nie mogą zrażać się porażkami, podobnie jak i w życiu!

Tenis: jak rozwija sprawność u dziecka?

Sport jakim jest tenis świetnie rozwija szeroko rozumianą sprawność wśród naszych dzieci. Znacząco wpływa na takie cechy motoryczne, jak: zręczność, szybkość oraz siła –  potrzebne są one, aby odpowiedzieć skutecznie na zagranie naszego przeciwnika. Treningi tenisa w znakomity sposób poprawiają kondycję dziecka, które w czasie meczu jest cały czas w ruchu, a co za tym idzie młody człowiek ma lepszą wydolność oddechową. Warto dodać, że sport nie pozostaje bez znaczenia dla sprawności umysłowej dziecka. Wymaga strategicznego myślenia, często też podejmowania decyzji w zaledwie kilka sekund. Wygraną zawodnicy zapewniają nie tylko dzięki wytrenowanym umiejętnościom, lecz również myśleniu! Dodajmy, że w przeciwieństwie do takich dyscyplin jak piłka nożna czy koszykówka tenis niesie ze sobą naprawdę niskie ryzyko kontuzji, z tego względu, że zawodnicy nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu.

Tenis, a koordynacja

Gra w tenisa jest świetną metodą, aby poprawić koordynację psycho-ruchową. Młodzi tenisiści uczą się możliwie jak najszybciej reagować na dochodzące do nich bodźce wzrokowe. Bezpośrednio podczas uprawiania tenisa ze zmysłem wzroku  synchronizują się ruchy palców, dłoni i ramienia. Regularne treningi sprawiają, że pewne zachowania wchodzą nam w nawyk (wiąże się to z pojęciem, jakim jest pamięć ruchowa) i automatycznie wiemy w jaki sposób trzeba zareagować. Oczywiście świetna koordynacja sprawdza się nie tylko na korcie, lecz również w czasie wielu codziennych sytuacji. W czasie treningów tenisa, przywiązuje się do pracy nad nią dużą wagę poprzez wykonywanie specjalnych ćwiczeń.

Gra w tenisa bez wątpienia niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego warto, aby nasze dziecko miało możliwość trenowania wskazanego sportu. Gwarantuje on wszechstronny rozwój szeroko pojętej sprawności, w związku z czym nie ma co się zastanawiać nad wyborem aktywności dla dziecka.