Tenis jest bardzo wymagającą dyscypliną sportową, przez którą można nabawić się kontuzji. Dlatego tak ważne jest, aby grać poprawnie, lub w początkowych okresach, pod czujnym okiem instruktora. Wtedy gracze na pewno będą popełniać mniej błędów i tym samym uchronią się przed niepotrzebnymi dolegliwościami. Jak powinien wyglądać trening tenisa? Jakie są błędy początkujących graczy? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Jak powinien wyglądać trening tenisa?

Trening tenisa powinien składać się z kilku elementów, takich jak:

  • Rozgrzewka – ważne jest, aby przed rozpoczęciem treningu dobrze rozgrzać mięśnie. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko kontuzji i przygotować gracza do bardziej wymagających ćwiczeń.
  • Ćwiczenia techniczne – na treningu powinieneś poświęcać czas na doskonalenie swojej techniki, na przykład na nauce nowych uderzeń czy zwrotów w różne strony.
  • Trening kondycyjny – jest to bardzo ważny element każdego treningu gry w tenisa, ponieważ istotne jest, aby rozwijać wytrzymałość fizyczną. Jest to potrzebne do gry na wysokim poziomie przez całą długość trwania meczu. Jeśli nie dopilnujesz tej części ćwiczeń, to bardzo prawdopodobne jest to, że w połowie treningu lub sparingu będziesz bardzo zmęczony i nie dasz rady dalej grać.
  • Gry sparingowe – ważne jest, aby praktykować grę na korcie i poznawać swojego przeciwnika oraz różne strategie. Umożliwi to poradzenie sobie różnymi sytuacjami. W takich momentach warto wykorzystywać swoją ustaloną taktykę i sprawdzić, czy jest skuteczna.
  • Rozciąganie i regeneracja – po treningu dobrze rozciągnąć swoje mięśnie i odpocząć. To pozwoli na regenerację organizmu przed kolejnym treningiem.

Jak widzisz, jest kilka elementów podczas treningu tenisa, które koniecznie muszą się w nim znaleźć. Ważne jest również nawadnianie organizmu, więc nie zapominaj o piciu wody w trakcie trwania treningu!

Jakie są błędy początkujących graczy w tenisa?

Kiedy jesteś początkującym graczem w tenisa, to możesz popełniać dużo błędów, takich jak brak koordynacji ruchów ciała, brak płynności ruchów czy brak umiejętności kontrolowania siły uderzenia. Może pojawić się również zła postawa ciała przed uderzeniem oraz brak właściwej techniki uderzenia, co w tenisie jest kluczowe. Kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, to z pewnością masz problemy z wyczuciem odległości i kierunku lotu piłki. Może doskwierać Ci również brak taktyki oraz brak koncentracji przez cały trening. Pamiętaj, że wszystkie te błędy z czasem znikną, jeśli będziesz ciężko trenował i skupiał się na dobrej grze!

Jak unikać błędów podczas gry w tenisa?

Aby utrzymać dobrą grę, musisz unikać przede wszystkim błędów, a jest to możliwe dzięki regularnym treningom praktycznym, które poprawią koordynację ruchów Twojego ciała i płynność ruchów. Dodatkowo dzięki treningom z różnymi siłami i odległościami poprawisz swoją kontrolę siły uderzenia oraz utrzymasz poprawną pozycję ciała podczas uderzenia. Jeśli chcesz poprawić swoją celność uderzeń, to koniecznie zadbaj o trening z różnymi prędkościami i kątami uderzeń. Bardzo ważne są również treningi teoretycznie, na których razem z trenerem uczysz się taktyki i potem, jak ją zastosować na korcie. Na treningi zapraszamy do Akademii Tenisa Prince – dowiesz się, w jaki sposób się skupić i utrzymać koncentrację przez cały trening czy mecz. Przez całą swoją karierę tenisową konieczne są konsultacje u trenera oraz jego pomoc, ponieważ pomoże on analizować i eliminować błędy, które być może popełniasz.

Nauka gry w tenisa jest na pewno dla osób wytrwałych i zdeterminowanych. Nie jest to łatwy sport, ponieważ podczas treningów czy późniejszych meczów, musisz pracować zarówno ciałem, jak i umysłem, co dla niektórych osób może być wymagające. Pamiętaj, że jeśli jesteś na początku swojej tenisowej przygody, to zadbaj o dobre treningi, najlepiej z kompetentnym trenerem, który pomoże Ci zobaczyć swoje błędy i powie Ci, jak ich unikać. Najważniejsze w trenowaniu tenisa jest to, aby się nie poddawać! Pamiętaj – każdy kiedyś zaczynał!